• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Wszechobecny stres – podejmij próbę jego ujarzmienia | Apetyt na życie

  Wszechobecny stres – podejmij próbę jego ujarzmienia

  by Alex

  w Medycyna,Wellness

  dziewczyna w stresieCodziennie podlegamy działaniu różnych bodźców- stresorów, fizycznych lub psychicznych pobudzających gotowość naszego organizmu do działania. Reakcja na stawiane wymagania aktywizuje, mobilizuje, pomaga rozwiązywać problemy i przezwyciężać trudności. W tak przedstawionej sytuacji stres można traktować jako pozytywną siłę, napędzającą do działania. Pod jednym warunkiem, że nie będzie działał zbyt długo…

  Niektórzy twierdzą, że odrobina stresu „uatrakcyjnia” życie, zapobiega nudzie. W sytuacji kiedy bodźce są zbyt silne, jest ich za dużo, działają przewlekle, dochodzi do zmęczenia, niekorzystnych zaburzeń, dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem dekoncentruje, powoduje chwilowe zaniki pamięci, wyzwala szereg reakcji (drżenie rąk, nadmierną potliwość, uczucie gorąca itp.) kłopotliwych i podkopujących naszą wiarę we własne siły.

  Myśli krążące w głowieNajczęstsze źródła stresu:

  - stany zagrożenia zdrowia i życia (choroba, śmierć bliskiej osoby)
  - środowisko pracy, środowisko szkolne (chęć sprostania wymaganiom, nadmiar obowiązków, długotrwała praca, wytężona nauka, utrata pracy itp.)
  - środowisko rodzinne (nieporozumienia między partnerami, problemy finansowe, rozwód, problemy wychowawcze)
  - środowisko życia (warunki mieszkaniowe, hałas, tłok, korki)

  Sposobem na poradzenie sobie ze stresem jest ustalenie jego przyczyny. Następnie, o ile to możliwe unikanie sytuacji stresujących, a także obiektywna ocena czy jesteśmy w stanie coś zmienić, na co mamy wpływ, a z czym musimy się nauczyć „mądrze” żyć. Nie ma ludzi idealnych, wady i zalety są domeną każdego, istotne by potrafić zaakceptować to czego nie możemy zmienić a poprawiać to co możliwe. Znając swoje mocne i słabe strony odnajdziemy dziedzinę w której okażemy się dobrzy, i to zapobiegnie problemom w przyszłości. Niezależnie od powodu stresu, nie martwmy się na zapas, myślmy pozytywnie, bowiem jak wynika z badań 86% sytuacji których się obawiamy – nie zdarza się wcale.
  Idźmy przez życie z uśmiechem, który otwiera niejedne drzwi i sprawia że otoczenie staje się przychylniejsze. Dowiedziono, że umiejętność zachowania pogody ducha wydłuża i poprawia komfort życia. Spróbujmy wprowadzić pewną hierarchię wartości i nie pozwólmy by błahe zdarzenia burzyły nasz spokój, nie stresujmy się z byle powodu np. zbity talerz, trudno, prawdę mówiąc już mi się znudził.

  Kolejnym istotnym sposobem walki ze stresem jest styl życia jaki prowadzimy.

  wellness dla paryDoskonałą metodą rozładowywania nagromadzonych emocji są wszelkie formy ruchu na świeżym powietrzu (sport, spacer, praca w ogrodzie itp.), gwarantujące zarówno czasowe odsunięcie od czynnika wyzwalającego stres, dające czas na „ochłonięcie” oraz możliwość spojrzenie z innej perspektywy na dręczące nas problemy, nie wspominając o korzyściach dla zdrowia i szeroko rozumianej sprawności.

  Pozostając przy temacie zdrowego stylu życia należy pamiętać o zbilansowanym odżywianiu (nie zajadajmy stresu) zaspakajającym wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie narządów.
  Poza aktywnym wypoczynkiem należy zadbać o przynajmniej 7 godzinną przerwę czyli sen,
  który jest bezwzględnie potrzebny każdemu dla regeneracji sił.
  Często spotykamy się z określeniem „pracoholizm”, to kolejny problem nakręcający spiralę stresu.
  Bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, uważamy się za niezastąpionych. Tymczasem zarówno w pracy jak i w życiu rodzinnym konieczny jest rozsądny podział zadań, ponieważ ani przepracowany szef, ani najlepsza a przemęczona matka nie będą szczęśliwi i wydajni, a to z kolei odbije się na funkcjonowaniu firmy czy rodziny.
  Ważnym i pomocnym sposobem radzenia sobie z kumulującym się stresem jest umiejętność sprawiania sobie przyjemności i znalezienia czasu na ich realizację
  . Zarówno małe jak i większe „nagrody” pozwolą zachować stan równowagi organizmu, zapewnią komfort psychiczny i zdrowie. Nie żałujmy czasu na ulubione hobby, które pozwala się nam odprężyć.
  Wymienione wskazówki są powszechnie znane, a problemem pozostaje jedynie – a może „aż” wprowadzenie ich w życie. Bywają jednak i takie sytuacje gdy człowiek poddany przewlekłemu stresowi traci kontrolę nad własnym życiem, nie potrafi racjonalnie ocenić sytuacji, proste sprawy urastają do rangi problemu. W trudnych chwilach niekiedy pomoże rozmowa z bliskimi, z przyjacielem, ale bywa i tak że warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub refleksologa.

  Ludzkie ciało i umysł dysponują niezbadanymi siłami, które umiejętnie pobudzone przywracają równowagę w organizmie.
  Wśród wielu metod można wymienić refleksologię,
  która poprzez oddziaływanie na odpowiednio dobrane refleksy potrafi pobudzić do życia schorowane narządy. Ale nie tylko – może również zlikwidować wszystkie lęki, napięcia, stresy, jakie zakorzeniają się w naszym umyśle, a po pewnym czasie we wszystkich współpracujących ze sobą układach ciała.

  Świat nie dysponuje żadną cudowną pigułką uzdrawiającą, nie ma też żadnej magii w odzyskaniu zdrowia. Cudem jest praca naszego organizmu – jesteśmy doskonale zestrojoną maszyną, której każdy podzespół i najmniejszy trybik odpowiada za jakość funkcjonowania ciała, umysłu i ducha.
  refleksologia może przywrócić równowagę w organiźmieMamy też swój solidny fundament, którym są nasze stopy – pomimo stosunkowo małej powierzchni. To one wraz z kośćmi, ścięgnami, więzadłami, licznymi zakończeniami nerwowymi oraz z refleksami przebiegającymi równolegle w ciele są naszą ostoją.

  W refleksologii stopy są niczym szeroko otwarte drzwi, dzięki którym mamy pełny wgląd w pracę całego wnętrza. Każdy z nas może użyć własnych sił dla usprawnienia pracy umysłu i ciała. Brak praktyki nie powinien być wymówką. Zawsze można zacząć naukę od swoich stóp. Refleksologia uczy nas również pokory. Z drugiej strony dotyk i zabiegi na ludzkich stopach, czytanie z mapy stóp to wspaniałe doświadczenie, pozwalające uzyskać wiarę w siebie i w naturalne siły życia.
  Lęki, stresy, napięcia mięśni w naszym ciele mogą być wynikiem sytuacji życiowych czy zaburzeń emocjonalnych. Z drugiej strony bywają początkiem pewnych niedomagań w pracy organizmu, które nieleczone, stopniowo rozwiną się w konkretną chorobę. Te zaburzenia odezwą się bólem w stopach w trakcie przeprowadzanego zabiegu. Sztywność w stopach odzwierciedla sztywne ciało. Trudno jest ten proces uogólniać, bo przecież każdy z nas, mimo licznych podobieństw, jest inny, dlatego też stopy opowiedzą osobistą historię każdego.

  • u jednych życiowe problemy odbiją się w nabrzmiałych, twardych i sztywnych palcach stóp – to refleksy głowy
  • u innych będzie to olbrzymie napięcie w śródstopiu, stwardniałe pręgi ścięgien wiążących stopę, narośla wielkości ziarna fasoli albo stwardnienia na brzegach śródstopia – to refleksy kręgosłupa lub jamy brzusznej
  • może to być olbrzymie napięcie w dole brzucha – refleksy pęcherza lub układu rozrodczego;
  • albo stwardniała i sztywna, a nawet opuchnięta zewnętrzna strona stopy – to refleksy miednicy, bioder, kolan itd.

  Stresy i napięcia związane z codziennym życiem wywołują w nas lęki, a w konsekwencji schorzenia fizyczne. W pracy na stopach nie da się rozdzielić tych procesów. Jesteśmy całością. Pierwszy zabieg refleksologii – konsultacyjny – odszukuje wszelkie zaburzenia w pracy ciała. Dołączając zabiegi refleksologii twarzy i głowy, można doprowadzić do wyciszenia ducha i ciała. Mamy wówczas wrażenie, że nasze ciało zostaje wchłonięte przez przyciąganie ziemskie. Przez chwilę istnieje jeszcze trzeźwa praca umysłu, potem wyłączamy się. Wszystkie elementy ciała dostrajają się, aby rozpocząć niczym niezakłóconą współpracę.

  pełen relaks w otoczeniu przyrodyW pokonywaniu stresu możemy podpierać się: muzykoterapią, aromaterapią, masażami, medytacjami, wszystkim co przynosi uspokojenie i sprawia, że odzyskujemy spokój ducha i radość życia. Nie nadużywajmy leków uspokajających i nasennych gdyż uzależniają, a nie rozwiązują problemów.

  Trudno we współczesnym życiu wyeliminować całkowicie sytuacje stresujące, warto więc nauczyć się kontroli nad mechanizmem wyzwalającym niczym alarm, reakcje obronne naszego organizmu.

   

   

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

  Adrian Październik 14, 2011 o 3:53 am

  Ruch, odżywianie, relaksacja, to sprawdzone metody i skuteczne.Ja stosuję sposób, w której wszystkie stresujące mnie osoby lub okoliczności, ubieram w komiczne stroje w wyobraźni.Robię sobie obraz kreskówki w myślach, który mnie rozśmiesza,a wówczas i stres jest znikomy :-) Uderzam w przyczynę stresu. Pozdrawiam serdecznie.
  Adrian ostatni wpis na blogu..Jak poprawić pamięć i koncentrację?(wideo)My Profile

  Odpowiedz

  Sławek Listopad 5, 2011 o 9:18 pm

  Bardzo ciekawy artykuł.
  Myślę, że odrobina stresu jest potrzebna ponieważ zmusza do działania i do poszerzania granicy komfortu.

  Pozdrawiam.
  Sławek ostatni wpis na blogu..Potrzebujesz motywacji?My Profile

  Odpowiedz

  Gabriel Grudzień 8, 2011 o 9:51 pm

  Stres jest jednym z głównych czynników, który źle wpływa na zdrowie i życie człowieka. Pisałem o tym na swoim blogu, że stres jest odpowiedzialny za przeszło 90% chorób na jakie zapadają ludzie. Jest on między innymi także przyczyną bielactwa.

  Niestety stres zwykle jest bagatelizowany, aż do momentu, kiedy zostajemy złamani i upadamy na dno. Depresja, nerwica, choroby fizjologiczne wszelkiej maści. Wtedy wszystko się sypie. Życie pruje się jak sweter z włóczki. Wszystko „dzięki” stresowi.
  Bardzo ciężko się jest wykaraskać z tego stanu. Dlatego trzeba chuchać i dmuchać na zdrowie psychiczne. To jest podstawa zdrowia.

  Opisane tutaj metody, to tylko niektóre sposoby na utrzymanie dobrego zdrowia psychicznego, aczkolwiek bardzo dobre i skuteczne, choć tylko doraźne. Dlatego należy pamiętać, żeby starać się właściwie układać swoje życie. Bo jeśli na co dzień ma się dużo stresu, to i żadne techniki nie pomogą na zapobieżenie lub przynajmniej złagodzenie jego skutków.
  Gabriel ostatni wpis na blogu..Bielactwo rzekome – czy to już bielactwo?My Profile

  Odpowiedz

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory