• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Woda – opoka życia | Apetyt na życie

  Woda – opoka życia

  by Alex

  w Dieta,Medycyna

  rwący strumień


  „Woda w rzece pozostaje czysta, ponieważ jest w ruchu.
  Kiedy woda zostaje zatrzymana, umiera. Dlatego woda musi być stale w biegu.
  Woda lub krew chorych organów płynie wolno.
  Gdy krew przestaje płynąć, ciało zaczyna gnić”

  - Masaru Emoto, z książki pt.: „Wiadomości ukryte w wodzie”

  Życie na ziemi jest całkowicie zależne od wody. Znaczny odsetek organizmów żywych (zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych) żyje w wodzie, a organizmy wszystkich żywych stworzeń w znacznym stopniu składają się z wody. Szacuje się, że około 70 do 90 % składu wszelkiej materii organicznej na ziemi to woda. Reakcje chemiczne podtrzymujące funkcje życiowe roślin i zwierząt zachodzą w środowisku wodnym, w którym woda bardzo często jest istotnym reagentem lub wręcz ich produktem.

  Bez wątpienia woda jest źródłem życia.
  H2O – ta kombinacja dwóch atomów wodoru i jednego tlenu jest jedną z najbardziej fascynujących substancji i wciąż kryje w sobie wiele tajemnic …

  Spośród wchodzących w skład naszego organizmu substancji nieorganicznych, największe znaczenie ma woda. Z wiekiem jej zawartość w organizmie maleje. U płodu stanowi początkowo ok. 95%, organizm noworodka zawiera 75-80% wody, rocznego dziecka – 65%, dorosłego mężczyzny – około 60%, a dorosłej kobiety – około 54%, u ludzi starszych odpowiednio 54%-46%. Zawartość wody jest różna w poszczególnych narządach i tkankach. Najmniej wody znajduje się w szkliwie zębów – ok. 1%, ale w soczewce oka jest jej prawie 99%. U człowieka dorosłego mięśnie zawierają 74-80% wody, płuca około 80%, wątroba około 68%, a kości około 25% Większą zawartością wody charakteryzują się ciecze i wydzieliny ustrojowe, żółć – 86%, chłonka 98%, sok żołądkowy 97%, pot do 99,5%
  Woda rozmieszczona jest w organizmie w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych. Będąc doskonałym rozpuszczalnikiem woda stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych, jakie przebiegają w organizmie; jest także substratem (w procesach trawiennych) lub produktem końcowym wielu reakcji biochemicznych.

  Główne funkcje wody w organizmie człowieka:
  - transportuje ważne witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz składniki odżywcze (takie jak białko, minerały, witaminy z grupy B i C), które są potrzebne komórkom do prawidłowego funkcjonowania.
  - zwilża oczy, usta, błonę śluzową nosa, wspomaga prawidłowe działanie narządów wewnętrznych
  - pomaga regulować ciepłotę ciała poprzez pocenie
  - chroni organy ciała działając jak amortyzator, minimalizując szkody wywołane przez nacisk na te organy, tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów
  - zapewnia optymalne nawilżenie powierzchni stawowych zapobiegając ich ścieraniu.
  - przepłukuje organizm usuwając substancje toksyczne i produkty przemiany materii
  - utrzymuje w równowadze elektrolity (składniki mineralne, takie jak potas, sód i chlor), które pomagają regulować temperaturę ciała i kontrolować ciśnienie krwi.

  Bilans wodny organizmu w skali jednej doby:
  Indywidualne zapotrzebowanie na wodę może różnić się dość znacznie w zależności od: wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Warto wiedzieć, że około 0,5 litra wody wydalamy w wyniku pocenia się w normalnych warunkach. Kiedy uprawiamy sporty lub w przypadku upałów utrata wody może się wielokrotnie zwiększyć. Z moczem pozbywamy się dziennie ok. 1,5 litra, ze stolcem ok. 150 ml (w przypadku biegunki ilość ta znacząco rośnie często prowadząc do odwodnienia). W wydychanym powietrzu zawiera się kolejne 350 ml wody. W sumie wydalamy więc około 2,5 litra. Aby wyrównać bilans powinniśmy wypijać przynajmniej tyle samo wody. Maksymalna jej ilość nie powinna jednak przekraczać możliwości wydalniczych nerek. Przyjmuje się, że osoba dorosła potrzebuje na dobę na każdy 1 kg masy ciała około 0,03 l wody.
  Niestety większość ludzi pije wodę w niewystarczających ilościach.

  dziewczyna pije czystą wodęTo bardzo zły i szkodliwy nawyk. Co więcej, niektórzy piją mniej wody z obawy przed nadmiernym poceniem lub częstą wizytą w toalecie. Nasz organizm potrzebuje stałej podaży wody. Ludzie często popełniają błąd, pijąc wodę tylko wówczas, kiedy poczują pragnienie, podczas gdy pragnienie samo w sobie jest już „sygnałem ostrzegawczym” organizmu, by zapobiec dalszej, poważniejszej utracie wody. Problemem jest także przyjmowanie wody w nierównych ilościach, tzn. nasz organizm nie jest w stanie gromadzić jej w większych ilościach. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu.
  Dlatego bardziej wskazane jest częste popijanie małych ilości wody !

  Niedobór lub nadmiar wody:
  Dla zachowania homeostazy organizmu ważne jest utrzymanie odpowiednich wielkości przestrzeni wodnych oraz ciśnienia osmotycznego w tych przestrzeniach. Główną rolę w utrzymaniu objętości osocza odgrywa jon sodowy, a objętości komórek jon potasowy. W utrzymywaniu równowagi pomiędzy wodą wewnątrzkomórkową i zewnątrzkomórkowa biorą udział wszystkie elektrolity. Wpływając na ciśnienie osmotyczne powodują one przejście wody przez błony komórkowe do przestrzeni o wyższej osmolarności,. Chociaż na ciśnienie osmotyczne oddziałują także inne składniki (białka, glukoza, mocznik) decydującą rolę w jego utrzymaniu ma stężenie sodu i potasu.
  Jeśli pijemy za mało, w pierwszej kolejności dochodzi właśnie do zmniejszenia objętości osocza, wzrostu stężenia w nim sodu i wzrostu osmolarności. Jeśli nie dostarczymy organizmowi płynu, woda przemieszcza się z wnętrza komórek do przestrzeni międzykomórkowej w celu wyrównania stężeń. Następstwem tego jest niebezpieczne dla zdrowia odwodnienie wewnątrzkomórkowe, którego początkowymi objawami są pragnienie, zmniejszone wydzielanie śliny i wysychanie jamy ustnej. W dalszej kolejności pojawiają się rozdrażnienie, bezsenność, zaczerwienienie i suchość skory, utrata apetytu, osłabienie sił fizycznych oraz zaburzenia koordynacji ruchów.

  Camel in a desertOrganizm człowieka stara się zatrzymać część wody zmniejszając wydzielanie moczu co powoduje zatrzymanie wydalania produktów przemiany materii (mocznik, kreatynina i inne), co w konsekwencji powoduje zatrucie organizmu. W dłuższym czasie zbyt mała diureza może doprowadzić do kamicy nerkowej na skutek przepływu przez nerki zbyt zagęszczonego moczu. Organizm próbuje podtrzymać bilans płynów także poprzez ograniczenie ilości wydalanego potu, co przy wysokiej temperaturze otoczenia może być przyczyną niebezpiecznego przegrzania organizmu.
  Niedobór wody w organizmie może mieć katastrofalne skutki:
  -już 1% niedobór wody w organizmie wywołuje uczucie pragnienia.
  -niedobór 5% zwiększa temperaturę.
  -niedobór 10% powoduje puchnięcie języka, niewydolność nerek i skurcze mięśni, a także zaburzenia ruchowe
  -niedobór około 20% powoduje ustanie funkcji życiowych
  Zbyt duża zawartość wody w organizmie jest także niekorzystna. Jeśli nadmiernej podaży płynów nie towarzyszy odpowiednie wydalanie wody, wówczas dochodzi do zwiększenia objętości i obniżenia osmolarności osocza, a woda przechodzi do wnętrza komórki. Skutkiem tego jest obrzęk, uszkodzenie komórek, zmniejszenie ciśnienia krwi i obniżenie wskaźnika hematokrytowego krwi. Obrzęk komórek mózgu objawia się ogólnym osłabieniem, nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu, drgawkami, a w ciężkich przypadkach śpiączką.

  Do życia organizmów niezbędny jest także tlen:

  W powietrzu jest stosunkowo stabilny, ale gdy zbyt dużo tlenu dostanie się do organizmu (środowisko wodne), może stać się aktywny. Wówczas łączy się z wszelkimi molekułami biologicznymi, w tym molekułami zdrowych komórek tworząc aniony nadtlenkowe – zwane rodnikami. Powodem aktywności chemicznej tych rodników jest jedna lub więcej par niesparowanych elektronów.
  Ok. 2% wdychanego przez nas tlenu zamienia się w aktywny tlen, a podczas ćwiczeń aerobowych ilość ta wzrasta do ok. 20%.
  Takie wolne rodniki z niesparowanymi elektronami są niestabilne i mają wysoki potencjał oksydacyjny, co oznacza, że mogą zabierać elektrony z innych komórek. Ten mechanizm chemiczny jest bardzo przydatny w środkach dezynfekujących takich jak woda utleniona czy ozon, wykorzystywanych do przemywania ran czy sterylizacji narzędzi medycznych. Wewnątrz organizmu wolne rodniki są także korzystne, ponieważ atakują i eliminują bakterie, wirusy i inne odpady. Jednakże gdy w organizmie powstaje zbyt dużo tego aktywnego tlenu (uwalnia się zbyt dużo wolnych rodników), zaczynają się problemy, gdyż mogą one uszkadzać także zdrowe tkanki. Wolne rodniki są bardzo reaktywne i mogą się łączyć także z normalnymi, zdrowymi komórkami i uszkadzać ich kod genetyczny. Wolne rodniki zabierają elektrony z normalnych, zdrowych molekuł biologicznych. Taka kradzież elektronów przez aktywny tlen utlenia tkanki i wywołuje choroby ważnych narządów wewnętrznych – w tym wątroby, trzustki, nerek i jelit – prowadząc często do rozwoju nowotworów.

  • Wiemy już do czego potrzebna jest woda, jakie pełni funkcje i czym grozi zaburzenie bilansu wodnego.
  • Warto też wiedzieć, że nie każda woda jest równie dobra dla naszego organizmu.

  Jaką wodę pić ?
  Odpowiedź na to pytanie znajdziesz  >>> TUTAJ

  W temacie „zdrowych napojów” – polecamy także wykorzystanie właściwości zdrowotnych herbaty – o których możesz przeczytać na naszej stronie: Sekrety herbaty, a także po zapisaniu się na subskrypcję darmowego raportu „Zasady zdrowego odżywiania”

   

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  { 1 trackback }

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory