• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Szkoły odżywiania a zdrowy styl życia | Apetyt na życie

  Szkoły odżywiania a zdrowy styl życia

  by Kate

  w Dieta,Medycyna,Wellness

  dieta jako zdrowy sposób odżywiania na całe życieW zdrowym odżywianiu nie chodzi tylko o to, byśmy się najedli do syta, albo ponad miarę (i to koniecznie smacznie), lecz o to by jedzenie przynosiło nam zdrowie. Jedzmy dla zdrowia !

  Nasyćmy więc nasze ciało energią, składnikami odżywczymi. Inaczej mówiąc dajmy mu to, czego potrzebuje. Dlatego tak ważne jest świadome odżywianie, czyli wiedza co, kiedy i ile jeść, by być zdrowym.

  Ważne jest, byśmy „rozpoznali” siebie:

  • jakie mamy potrzeby 
  • jakie warunki genetyczne
  • a jakie np. predyspozycje związane z grupą krwi

  zdrowy sposób odżywiania jako dieta na całe życiePrzedstawione poniżej diety, jak również wcześniej prezentowane na naszym portalu diety związane z grupą krwi oraz dieta rozdzielna (więcej czytaj TUTAJ)nie są typowymi dietami redukcyjnymi o ograniczonym czasie stosowania.
  To raczej zdrowy sposób odżywiania na całe życie. Stąd  tytuł:  „szkoły odżywiania”, mający oznaczać coś więcej niż zwykła dieta. Są to szkoły holistyczne,  postrzegające człowieka w połączeniu ze wszystkimi aspektami jego życia.
  Właściwe odżywianie zapewniające harmonię i dobrą kondycję całego organizmu, powinniśmy wesprzeć aktywnością fizyczną, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Tak więc, możemy tu mówić wręcz o stylu życia, tym bardziej że słowo dieta / diaita / pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza  „styl życia”.

  Znaczenie diety dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia zostało odkryte przed wiekami przez chińskich filozofów i medyków. Stworzyli oni teorię, według której należy ograniczyć ilość spożywanych potraw i zadbać o ich jakość oraz odpowiednie przygotowanie. Całość postępowania ma na celu przywrócenie utraconej równowagi i harmonii i tutaj właśnie dużą rolę odgrywają produkty żywnościowe. Skuteczność filozofii Wschodu związana jest z przestrzeganiem zasad codziennego regulowania oraz harmonizowania ludzkiej psyche i somy  – stanowiących spójną, nierozerwalną całość. Całe swoje bogactwo i wiedzę filozofia chińska czerpie z obserwacji natury, poznając panujące w niej współzależności – równowagę materii i energii.
  Tak powstała chińska teoria stanowiąca o prawie Pięciu ŻYWIOŁÓW – ukazująca współzależność natury i rodzaju ludzkiego. Według jej podań, światem rządzi pięć żywiołów: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Aby życie toczyło się w harmonii, czynniki te muszą pozostawać w ścisłej równowadze. W przeciwnym razie kanały energii zostaną zakłócone i do świata wdziera się chaos = choroba.

  DRZEWO => WIOSNA, PORANEK (reprezentuje układ odpornościowy, organ główny to wątroba oraz woreczek żółciowy, oczy, ścięgna, mięśnie i paznokcie, emocje: gniew)
  OGIEŃ => LATO, POŁUDNIE (reprezentuje układ hormonalny, organ główny: serce oraz jelito cienkie i język, tętnice, emocje: radość)
  ZIEMIA => PÓŹNE LATO, POPOŁUDNIE (reprezentuje układ trawienny, organ główny: śledziona oraz żołądek i usta, emocje: troska i współczucie)
  METAL => JESIEŃ, ZMIERZCH (reprezentuje układ oddechowy, organ główny: płuca oraz jelito grube i nos, skóra, włosy, emocje: smutek)
  WODA => ZIMA, NOC (reprezentuje układ krwionośny, organ główny to nerki oraz pęcherz moczowy, uszy, mózg, szpik kostny, narządy płciowe i zęby, emocje: obawa)

  Cykl pięciu żywiołów obrazuje nieunikniony łańcuch przemian, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie, z czego każdy element znajduje miejsce zgodnie ze swym charakterem i właściwościami.
  Spójność człowieka z przyrodą świadczy, że teoria pięciu żywiołów dotyczy bezpośrednio nas, bowiem każdy organ w ciele odpowiada swoimi cechami jednemu z nich. Energia krążąca w przyrodzie tak samo obiega nas, dostarczając nam każdego dnia sił witalnych. Gdy jej zabraknie, cykl zostanie zachwiany a harmonia organizmu zmącona. Dlatego musimy utrzymywać dynamikę psychiczną i cielesną w równowadze.

  Jak wiemy chińska medycyna do każdego przypadku podchodzi indywidualnie, a swoje zalecenia dostosowuje do ciągle zachodzących zmian, uwzględniając osobistą konstytucję organizmu, porę roku, klimat. Podobnie dietetyka wschodu nie ma jednolitych zaleceń odnośnie sposobu odżywiania się dla wszystkich. Zasady przygotowania posiłków, wynikające ze swoistego rozumienia świata, mają nie tylko zaspokajać głód, ale też utrzymywać harmonijny i zrównoważony przepływ energii w organizmie. Dlatego nasze posiłki powinny być kompozycją wszystkich smaków (słodkiego, ostrego, słonego, kwaśnego, gorzkiego) z przewagą smaku charakterystycznego dla danej pory roku. Dodatkowo w zależności od temperatury i samopoczucia (organizm może być rozgrzany lub wychłodzony), należy jeść więcej ogrzewających lub ochładzających potraw. Podstawową mądrością w odżywianiu jest wykorzystanie produktów, które są dostępne na naszym rynku. Zalecenia dietetyczne powinny być indywidualne, oparte na diagnozie stanu zdrowia każdego człowieka.
  Zdrowe odżywianie jest więc pojęciem, w którym nie da się powiedzieć, że każde zdrowe pożywienie jest zdrowe dla każdego. Pojęcie, że coś służy jednemu bardziej, innemu mniej – oddaje prawdziwą wartość pożywienia.

  warzywa stanowią podstawę zdrowej dietyNiech więc żywność będzie Twym lekiem,  a lek Twym pożywieniem

  Prawidłowe odżywianie powinno mieć na uwadze:

  • konstytucję danego człowieka, a więc to, jacy jesteśmy w momencie narodzin (ważna jest również konstytucja rodziców)
  • miejsce zamieszkania, tzn. klimat w jakim żyjemy
  • należy też uwzględnić fakt, że potrzeby człowieka zmieniają się wraz z wiekiem i tak np. w młodości można strawić wiele ziaren, ponieważ organizm ma wtedy wiele ognia, ale na starość „biologiczny chleb” przestaje nam odpowiadać
  • sposób naszego odżywiania zmienia się według pory roku. Pod wpływem zmieniającej się temperatury otoczenia i innych warunków klimatycznych takich jak wiatr, deszcz, śnieg, ciepło powinniśmy odpowiednio przygotowywać nasze posiłki. Dobrze byłoby zjadać te surowce, które są dostępne w danej porze roku i rosną na miejscu np. pomarańcze, kiwi i inne owoce cytrusowe działają ochładzająco i należy uważać z ich jedzeniem, szczególnie zimą. Pamiętajmy jednak, żeby nie popadając w skrajności uwolnić się od sztywnych schematów i pojęć.
  • Należy przystosować  INDYWIDUALNIE ogólne zasady – czyli  poznać Siebie.

  cykl pięciu żywiołów obrazuje nieunikniony łańcuch przemian

  FILOZOFIA PIĘCIU PRZEMIAN pozwala klasyfikować poszczególne produkty do danej grupy produktów o konkretnym smaku / żywiole, wywołując przez to konkretne działanie na organizm.
  Z  filozofią PIĘCIU PRZEMIAN – ELEMENTÓW – ŻYWIOŁÓW – PÓR ROKU powiązana jest alchemia działania SMAKÓW i  kolejność ich dodawania:
  GORZKI  => SŁODKI => OSTRY => SŁONY => KWAŚNY => GORZKI => …

  alchemia smaków

  ODŻYWIANIE WEDŁUG PIĘCIU PRZEMIAN  nie ogranicza się jedynie do kolejności dodawania składników.   Dotyczy ono także:

  • prawidłowego zestawiania najlepszych jakościowo potraw
  • niezbędnej wiedzy o oddziaływaniu termicznym poszczególnych produktów spożywczych
  • działaniu poszczególnych rodzajów smaków,
  • uwzględnieniu zegara narządów

  ZALETY GOTOWANIA ZGODNIE Z PIĘCIOMA PRZEMIANAMI :

  • stwarza równowagę energetyczną i smakową potraw, jakby harmonizuje ją
  • rozwija świadomość poprzez skupienie i koncentrację, które są niezbędne do przygotowania dobrej potrawy
  • poprawia przez to strawność potrawy
  • potrawy są dosmakowane, łatwo stwierdzić czego jej brakuje i dodać 
  • energię pożywienia można kierować do narządów

  Ważne jest również  ODPOWIEDNIE  SPOŻYWANIE  POSIŁKÓW:

  • należy dokładnie żuć każdy kęs (minimum 30 razy), gdyż uwalnia się wówczas wiele energii, następuje dokładne wymieszanie pokarmu ze śliną i jego rozdrobnienie (pierwszy etap trawienia), przez co żołądek łatwo trawi i nie jest przeciążony
  • najobfitszym, ale odpowiednio skomponowanym posiłkiem powinno być śniadanie (rano żołądek ma najwięcej energii i jest to najlepszy czas, aby zjeść zboża, dobrze jest zjeść coś ciepłego)
  • obiady powinny być już skromniejsze a kolacje najmniejsze (wieczorem należy uważać ze spożywaniem pożywienia pełnoziarnistego, ponieważ układ trawienny jest wtedy osłabiony).

  Dhanwantari -patron AjuwerdyPodobnie jest w Ajurwedzie, najstarszej medycynie naturalnej na świecie wywodzącej się z Indii, gdzie ogromną rolę przywiązuje się do diety jako sposobu przygotowywania i spożywania posiłków. Jedzenie spożywane świadomie jest czasem poświęconym sobie. Przyjmowane w taki sposób wspomaga nasze starania w utrzymaniu zdrowia i sprawności.

  Ajurweda  (podobnie jak filozofia chińska) naucza, iż wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:

  • Przestrzeni – Akash
  • Powietrza  – Vayu
  • Ognia – Agni
  • Wody – Jala
  • Ziemi -  Prithvi.

  Nasze ciało jest zdrowe kiedy tych pięć elementów pozostaje w równowadze, natomiast zakłócenie tej równowagi prowadzi do chorób.
  Wszystko co występuje w naturze można określić przy pomocy wyżej wymienionych pięciu elementów włączając w to pory roku, pory dnia, geograficzne i topograficzne położenie i nawet tak subtelne aspekty natury jak emocje.
  Według ajurwedy jedzenie jest pierwszym podstawowym lekarstwem, używanym do zapobiegania chorobom jak i do ich leczenia.
  Dietetyka ajurwedyjska określa co, jak i kiedy należy jeść. Według ajurwedy nie ma jednej dobrej diety dla wszystkich, ponieważ każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby żywieniowe. Jedzenie jest jedną z najważniejszych czynności w naszym życiu. Od tego co jemy, w jaki sposób i w jakich ilościach zależy nasze zdrowie, zarówno psychiczne, fizyczne jak i mentalne. Trzeba też wiedzieć że kuchnia ajurwedyjska to nie kuchnia indyjska, zasady ajurwedy są uniwersalne i niezmienne.

  przyprawy są ważnym składnikiem diety wschodniejW przygotowaniu ajurwedyjskich potraw znaczącą rolę odgrywają stosowane przyprawy. Kuchnie Wschodu od zawsze opierały się na bogactwie świata roślin, wykorzystując zawarte w nich składniki przyczyniające się do zdrowia i długowieczności. Przyprawy nie tylko podnoszą smak i aromat potraw ale również wspomagają przemianę materii, uspokajają, poprawiają koncentrację i samopoczucie. Wspomagają leczenie wielu poważnych schorzeń. Przyprawy i zioła wspomagają również oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.
  Ajurweda jest nauką bardzo praktyczną, a jej zalecenia dotyczące przeróżnych dolegliwości są proste i skuteczne. Przy ich leczeniu  można posłużyć się ziołami i przyprawami obecnymi w każdej kuchni.

  Więcej  n.t. Ajurwedy- zasad, oczyszczania i kuchni dowiesz się TUTAJ

  Przedstawiamy  także Tobie darmowego e-booka p.t.:
  „Poznaj Szkoły odżywiania, czyli przewodnik dla osób poszukujących swojej drogi do zdrowia”

  Przeczytaj go, aby znaleźć odpowiedź na pytania:
  – czy we wszystkich dietach liczy się kalorie?
  – czy stosowanie diety łączy się z określoną aktywnością fizyczną?
  – w której diecie dzielimy produkty według smaku, a w której według kolorów?

  Autorzy tego ebook`a zajęli  się 6 dietami: Pięciu Przemian, Ajurwedą, wegetariańską, grup krwi, makrobiotyczną i rozdzielną. W opracowaniu celowo nie zawarto szczegółowej filozofii, ani zaleceń każdej z diet – ma to być jedynie zestawienie najważniejszych właściwości, ważnych z punktu widzenia osoby poszukującej swojej drogi do zdrowia. Tekst ma zainteresować i pobudzić do poszukiwania bardziej szczegółowych informacji o wybranej diecie, która może stać się naszym sposobem na życie.

  Pobierz e-booka TUTAJ.

  Miłej lektury !

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory