• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Nordic walking – lekarstwo na życie w zdrowiu | Apetyt na życie

  Nordic walking – lekarstwo na życie w zdrowiu

  by Dariusz

  w Wellness

  Jeśli szukasz doskonałego treningu dla Twojego ciała, proponujemy: nordic walking – forever Young

  Trenując najbardziej popularne sporty masowe, takie jak: jazda na rowerze, bieganie czy gra w piłkę nożną ćwiczymy głównie dolne partie mięśni ciała. Natomiast nordic walking przy właściwej technice angażuje ok. 90% mięśni.

  Zielony las, dzika plaża, szemrzący strumień, cisza – przerywana śpiewem ptaków – to doskonałe otoczenie dla uprawiania nordic walking. Stanowi on idealny trening dla ciała i ducha, to złoty Graal „Przemysłu zdrowia wellness”, przemysłu ludzi aktywnych – którego klientami na pewno chętnie zostaniecie.

  Nordic walking to intensywny marsz z kijami wymyślony przez fińskich naukowców i sportowców. Jest połączeniem techniki biegu na nartach i szybkiego marszu z użyciem specjalnie zaprojektowanych kijów.

  nordic walking wśród zbóżZwykły, nawet intensywny marsz, to trening mięśni nóg i w niewielkim stopniu mięśni brzucha i pleców. Biorąc do rąk kije możemy dodatkowo zaangażować mięśnie górnej połowy ciała, rozluźnić mięśnie grzbietu, uruchomić mięśnie pleców i brzucha, a przede wszystkim odciążyć kręgosłup i stawy kończyn dolnych. Podczas treningu, przy zastosowaniu prawidłowej techniki zaangażowanie 90% mięśni ciała powoduje, że trening nordic walking nie wymaga uzupełniania innymi formami aktywności fizycznej, np. ćwiczeniami w siłowni czy pływaniem.

  Nieskomplikowana technika którą można szybko opanować pod okiem instruktora, nieograniczona dostępność miejsc do treningu oraz brak przeciwwskazań do chodzenia z kijami dla wszystkich grup wiekowych, spowodowały że nordic walking znalazł już szerokie grono zwolenników. To właśnie otoczenie przyrody sprawia, że nordicwalking tak dobrze wpływa na nasze samopoczucie w czasie treningu i jeszcze długo po treningu. Po dłuższym czasie spędzonym w otoczeniu ścian budynków, chłoniemy przyrodę wszystkimi zmysłami. Nawet jeżeli przez większość czasu chodzimy w lesie tymi samymi trasami, odnosimy wrażenie, że idziemy zupełnie nową drogą – ponieważ otoczenie zmienia się w zależności od pory roku i pogody. Nie ma złej pogody, pory roku czy dnia na trening nordic walking.
  Nordic walking okazuje się znakomitym wyborem dla osób, które przez lata nie znalazły swojego ulubionego sportu i którym treningi nie sprawiały przyjemności bo kojarzyły się jedynie z wyczerpującym wysiłkiem.

  • Gdzie trenować

  Najlepsze są lasy i parki chroniące nas od deszczu, śniegu i wiatru gdy jest zimno i dające ochłodę w cieniu podczas upałów. Nie ma ograniczeń przy wyborze miejsc do trenowania, wszędzie tam gdzie człowiek dojdzie, dojdziemy z kijami. Chodzimy tam gdzie najbardziej lubimy. My z największą przyjemnością ćwiczymy wiosną i jesienią na nadbałtyckich plażach – szczególnie godna polecenia jest szeroka i płaska plaża w Świnoujściu.Planując marsz w górach dobrym rozwiązaniem jest używanie kijów teleskopowych (o regulowanej długości). Przy ostrych podejściach można wtedy kije skrócić, a podczas marszu po płaskim ponownie je wydłużyć.

  • Jakich kijów używać

  nordic walking zimąNajwiększą inwestycją, a także podstawowym wyposażeniem w treningu nordic walking są kije. Bez wątpienia chodzenie z kijami narciarskimi lub trekkingowymi to nie nordic walking ! Kije kupujemy na wiele lat, dlatego ważne jest aby dokonać trafnego wyboru. Od tego zależy czy kije będą nam służyły kilka miesięcy, czy też wiele lat. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i zastosowane materiały. Im lżejszy i wytrzymalszy kij, lepszy i wygodniejszy uchwyt tym wyższa jest cena. Tanie kije są najczęściej aluminiowe – ciężkie i sztywne. Idealnym materiałem do produkcji kija jest kompozyt włókna węglowego i włókna szklanego. Im więcej karbonu, tym kij jest lżejszy i lepiej amortyzuje drgania które powstają podczas wbijania w podłoże. Kije kupuje się parami bo zawsze używamy dwóch oznaczonych kijów – lewego i prawego z uwagi na wyprofilowaną rękojeść oraz zapięcie przy rękojeści (rękawiczkę) za pomocą którego „przypinamy się” do kija. Zapięcie przy kiju jest niezwykle ważne dla techniki odpychania i pociągania kija umożliwiając nam prawidłową pracę dłoni i ramion. Rękawiczki mają różne rozmiary (S, M, L , XL) oraz możliwość pewnej regulacji paska. Dobrym rozwiązaniem są rękawiczki odpinane od kija, bez zdejmowania. Rękojeść kija powinna mieć ergonomiczny kształt zapewniający wygodę dłoniom. Materiał rękojeści nie może powodować otarć na dłoniach podczas długich treningów. Godne polecenia są rękojeści korkowe. Ważne są także końcówki kijów – powinny być wykonane z hartowanej stali, ścięte pod kątem, dzięki czemu kije łatwo wbija się w podłoże – co ułatwia prawidłowe odpychanie się podczas marszu. Przy marszach po asfalcie i innych twardych nawierzchniach należy zakładać gumowe nakładki – zwane bucikami, gwarantujące dobrą przyczepność kija do podłoża podczas odpychania. Najważniejszą sprawą jest długość kijów. Optymalną długość obliczamy mnożąc wzrost przez współczynnik 0.7. Kije produkowane są w odstępach co 5 cm (np. 120 cm, 125 cm, 130 cm itd.) należy wybrać rozmiar najbliższy przelicznika. Opcjonalnie można zakupić kije teleskopowe renomowanego producenta – tak aby nie składały się podczas marszu i miały właściwą wytrzymałość mechaniczną

  • Pozostałe akcesoria treningowe

  wygodne buty na elastycznej podeszwie z głębokim bieżnikiem, dobra kurtka przeciwdeszczowa i bielizna – tzw. oddychająca dostępna w sklepach sportowych.

  Technika nordic walking :
  Trening nordic walking rozpoczynamy od marszu z kijkami luźno zwisającymi , szukając odpowiedniego rytmu marszu. Każdy krok zaczynamy od pięty, po jej zetknięciu z ziemią cała powierzchnia stopy powinna dotknąć podłoża, aby na końcu nastąpiło wybicie – którego siła zależy od dużego palca stopy. Wybicie pozwala na lekkie uniesienie całego ciała i nadanie mu dynamiki. Krok powinien być wydłużony (w stosunku do codziennego). Stopy należy stawiać nieco szerzej niż na co dzień, a palce powinny być skierowane prosto. Po odnalezieniu rytmu marszu łączymy krok z odepchnięciem się kijkiem w tył, tak aby jednocześnie lewa noga i prawa ręka były uniesione do przodu. W tym samym czasie prawa noga spoczywa na ziemi, a lewa ręka odwiedziona do tyłu. Przypomina to ruch maszerujących żołnierzy, jednak w nordic walking ciało jest lekko pochylone do przodu. Odepchnięcie powinno mieć jednoznaczny kierunek do tyłu, a ręka wysunięta do przodu nie powinna przekroczyć linii pępka i powinna być prawie prosta w łokciu. Miejsce wybicia kija to około połowa długości kroku. Wypchnięcie całej ręki mocno do tyłu uruchamia kolejną grupę mięśni, zwykle nieużywanych na co dzień. Opierając się na paskach rękojeści kija, palce ręki po odepchnięciu rozluźniają uchwyt rękojeści i możliwy jest ruch powrotny ręki bez konieczności trzymania rękojeści, a dzięki rękawiczce kije są cały czas „przymocowane” do dłoni. Najważniejsze aby ręce pracowały w płaszczyźnie przód – tył, blisko bioder – co znacznie zwiększa dynamikę ruchu całego ciała do przodu. Ważnym elementem techniki nordic walking jest utrzymywanie podczas marszu napiętych mięśni brzucha. Musimy się starać, aby siła ramion i nóg pochodziła w dużej mierze z napiętych mięśni brzucha, a nie z pleców i kręgosłupa. Dzięki temu uzyskujemy wyraźne odciążenie mięśni i więzadeł okołogręgosłupowych oraz wzmocnienie przeciwwagi – czyli mięśni brzucha. Efekt takiego treningu to zmniejszenie obwodu w pasie.

  Podczas marszu z kijami powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad:
  dziewczyna trenuje nordic walking
  - kijki zawsze muszą być ustawione skośnie i blisko tułowia
  - należy utrzymywać naprzemienną pracę ramion i nóg, tzn. lewa stopa wysuwa się do przodu jednocześnie z prawą ręką i odwrotnie
  - maszerować zawsze w sposób naturalny i rytmiczny, uważa się że tempo marszu jest odpowiednie jeżeli uprawiający nordic walking może prowadzić rozmowę bez zadyszki podczas chodu
  - kije wbijamy i trzymamy pod kątem ok. 60% względem podłoża
  -uderzamy w podłoże piętą
  - barki są luźne i odprężone
  - dłonie lekko otwarte (nie zaciskać kurczowo na rękojeści kija), w czasie przeciągania ramion całkiem otwarte, zaciskają się tylko na krótko w momencie osadzania kija na podłożu.

  Na pełen trening nordic walking składają się jeszcze: rozgrzewka przed marszem, przerwa na ćwiczenia w trakcie marszu, oraz rozciąganie na końcu marszu.
  Badania wykazują, że marsz z kijami poprawia wydolność fizyczną człowieka i wytrzymałość mięśni całego ciała. Redukuje dolegliwości okolic karku oraz ramion. Ma doskonały wpływ na nastrój psychiczny ćwiczących. Uzyskuje się dobre wyniki w walce z nadwagą oraz przy zwalczaniu nadciśnienia tętniczego krwi, w walce z osteoporozą i innymi chorobami stawów i kości.

  Trenując nordic walking zachowasz długo młodość i sprawność.
  Dołącz do naszej grupy – forever Young !

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory