• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Nasze zdrowie zagrożone – bioterroryzm tyka… | Apetyt na życie

  Nasze zdrowie zagrożone – bioterroryzm tyka…

  by Alex

  w Medycyna,Wellness

  symbol bbBioterroryzm opiera się na nieuzasadnionym i bezprawnym wykorzystaniu czynników biologicznych, takich jak m.in.: wirusy, bakterie, riketsje, w celu zastraszenia ludności i osiągnięcia zamierzonego celu, najczęściej politycznego czy religijnego. Bioterroryzm stanowi dla świata ogromne zagrożenie, ponieważ użyte czynniki biologiczne są bardzo skuteczne i mogą wywołać niedające się opanować epidemie.
  Co gorsza, wyprodukowanie takiej broni jest tanie. Na podstawie analizy przeprowadzonej dla ONZ stwierdzono, że koszt wywołania tych samych strat w ludności cywilnej przy użyciu broni:

  • konwencjonalnej wynosi -> 2000 $/km2,
  • atomowej wynosi -> 800 $/km2,
  • chemicznej wynosi -> 600 $/km2,
  • biologicznej wynosi tylko -> 1 $/km2 !!!

  Produkcja czynników zakaźnych jest łatwa do ukrycia – wystarczy laboratorium. Według U.S. Army Control and Disarmament Agency (Agencji ds. Kontroli Zbrojeń i Rozbrojenia), broń biologiczną można produkować w pomieszczeniu o powierzchni około 20 m2 i za pomocą aparatury wartej 10 tys. dolarów. Właściwie każdy wyposażony w maskę przeciwgazową i plastikową odzież ochronną może, przy stosunkowo niewielkim ryzyku własnym, prowadzić hodowlę bilionów bakterii, wykorzystując sprzęt tak prosty w obsłudze jak piwowarskie kadzie fermentacyjne oraz zapewniając hodowli środowisko zawierające białko, niezbędne do jej wzrostu.
  Dodatkowym „ułatwieniem”, dla wykorzystania takiej postaci broni, jest prostota rozprzestrzeniania:
  wystarczy nawet list zawierający treść w postaci wirusa – co miało miejsce w 2001 roku, gdy świat zadrżał przed wąglikiem.

  laseczki wąglikaNależy wyjaśnić, że pojedyncza bakteria ulega podziałowi co 20 min; po 10 godz. daje ponad miliard komórek potomnych. Z bakterii mieszczących się w niewielkiej ampułce, w ciągu kilku dni może powstać olbrzymia, wręcz niewyobrażalna ich ilość. W przypadku niektórych chorób, na przykład wąglika, zaledwie kilka tysięcy bakterii pobranych drogą oddechową (zmieściłyby się one na powierzchni znacznie mniejszej niż kropka na końcu tego zdania), może spowodować śmierć.

  Broń biologiczna została podzielona przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) na 3 grupy:

  • do grupy A zaliczamy patogeny łatwo rozprzestrzeniające się i powodujące śmierć, są to np.: wirusy gorączek krwotocznych, wirusy ospy prawdziwej, bakteria wąglika i jadu kiełbasianego, bakteria wywołująca dżumę,
  • do grupy B zaliczamy patogeny wywołujące umiarkowaną śmiertelność: bakterie z rodzaju: Shigella, Salmonella, Brucella, bakterie cholery, E. coli, bakteria gronkowca, wirus wenezuelskiego zapalenia mózgu,
  • do grupy C zaliczamy nowo pojawiające się patogeny lub patogeny uzyskane na drodze inżynierii genetycznej: wirus Hanta, wirus żółtej febry, wirus Nipah.

  próbki broni biologicznejHistoria użycia broni biologicznej sięga Starożytności, kiedy to woda była skażana sporyszem. Wśród innych opisanych przypadków można wymienić oblężenie przez Tatarów Kaffy, w 1346 roku, kiedy to wojska chana Dżana Beki katapultują do osady ciała zmarłych na dżumę. Podobnie postąpiły wojska rosyjskie w 1710 roku, podczas wojny ze Szwecją: Rosjanie wrzucili do miasta Reval ciała zarażonych pałeczką Jas. W 1797 roku Napoleon oblega Mantuę – mieszkańców miasta próbuje zarazić leptospirozą. W 1924 roku pojawiają się oskarżenia wobec Niemców, że podczas trwania I wojny światowej, próbowali wywołać we Włoszech i Rumuni epidemię cholery, a w Rosji – dżumy.

  Okres po II wojnie światowej to czas, gdy USA, ZSSR i Japonia prowadzą badania nad zastosowaniem i wyprodukowaniem broni biologicznej.
  Do najgłośniejszych ataków należały: w 1972 roku R.I.S.E. – ekoterroryści planowali atak z wykorzystaniem kilku czynników w celu zniszczenia ludzkości i odrodzenia z kilku wybranych osobników. W 1984 roku Kult Rajneeshee zatruwa bary sałatkowe w The Dalles w stanie Oregon. W wyniku zakażenia bakteriami Salmonella Typhimurium zachorowało 751 osób. Celem terrorystów było uniemożliwienie udziału w lokalnych wyborach i przejęcie władzy. O tym, że zatrucie nastąpiło w wyniku aktu bioterrorystycznego dowiedziano się dopiero po roku, od jednego z członków kultu. W roku 1995 japońska sekta Aum Shinrikyo próbowała rozpylić toksynę botulinową w tokijskim metrze. Natomiast 3 lata później, w 1998 roku, listy rzekomo zarażone wąglikiem, trafiają do kilku szpitali w USA, w których dokonuje się aborcji. W roku 2001, w New Jersey ktoś rozsyłał pocztę z przetrwalnikami wąglika. Szczęśliwie w Polsce nie odnotowaliśmy jeszcze takich przypadków.

  Agresja bioterrorystyczna może mieć formę ataku ukrytego lub jawnego

  Czynniki biologiczne mogą skazić powietrze, wodę, żywność i przedmioty codziennego użytku wegetatywnymi lub przetrwalnikowymi formami drobnoustrojów chorobotwórczych.
  Najbardziej niebezpieczną formą zastosowania jest wariant aerozolowy lub rozpylenie czynnika w systemach wentylacyjnych. Jest on jednak bardzo niebezpieczny również dla terrorysty. Rozpylenie czynnika biologicznego powoduje wtedy szybkie i masowe zachorowania oraz wysoką śmiertelność w wyniku zainhalowania czynnika i rozwoju postaci płucnych danych chorób. Znacznie bezpieczniejsze dla samego terrorysty jest skażenie żywności lub wody.
  W walce ze skutkami ataku bioterrorystycznego najważniejsze jest wczesne wykrycie użytego czynnika biologicznego, co umożliwia natychmiastowe zastosowanie środków profilaktycznych w postaci szczepionek lub antybiotyków o szerokim spektrum działania.

  Wykrycie ataku jest obecnie możliwe dzięki systemom detekcji którymi dysponują kraje rozwinięte.

  • W przypadku ataku aerozolowego są to np. system LRBSDS (Long Range Biological Standoff Detection System), przeznaczony do wykrywania chmury aerozolowej w promieniu 30 km, a projektem umożliwiającym nie tylko detekcję, ale i identyfikację czynnika biologicznego jest IBADS (The Interim Biological Agent Detection System). Jest to system półautomatyczny, który posiada koncentrator aerozolu oraz aerodynamiczny miernik cząstek. Do identyfikacji mikroorganizmów wykorzystano testy immunochromatograficzne. Technologia tego systemu jest tania i pozwala na wykonanie wstępnej identyfikacji patogenów.
  • W przypadku gdy atak został przeprowadzony z wykorzystaniem wody lub żywności, do detekcji wykorzystujemy metody oparte na luminometrii (metody opartej na zasadzie wykrywania emitowanego światła, powstającego przy enzymatycznym rozkładzie ATP). Przykładem jest system PROFILE, który pozwala na odróżnienie komórek eukariotycznych od priokariotycznych. Dzięki odpowiednim urządzeniom dodatkowym, pozwala on na badanie zanieczyszczonych powierzchni, żywności, wody, powietrza itp. Umożliwia również szybkie wykrycie obecności w badanych próbkach przetrwalników bakteryjnych.

  Man in gas maskW ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie różnych Agencji groźbą użycia broni biologicznej przez terrorystów.
  Ataki takie niosą ze sobą katastrofalne skutki, łącznie z wywołaniem masowej śmiertelności. Do najważniejszych zadań, w trakcie przygotowywania się do obrony przed bioterroryzmem, należy zorganizowanie szybkiego reagowania, ponieważ skala rażenia może być bardzo duża.
  W Polsce za działania te odpowiada Główny Inspektor Sanitarny i podlegający mu pion sanitarno-epidemiologiczny, oraz Ministerstwo Zdrowia i Centra Zarządzania Kryzysowego.

  Pamiętajmy, że użycie przez terrorystów broni biologicznej nie objawi się pożarami, czy widocznymi zniszczeniami obiektów lub katastrofami lotniczymi, ale spowoduje efekty psychologiczne, prowadzące do paniki i chaosu.
  W przypadku ataku bioterrorystycznego i skażenia skóry sporami „popularnego” wąglika (aerozol lub proszek), należy natychmiast oczyścić skórę poprzez kąpiel z użyciem mydła, natomiast odzież powinno się poddać dezynfekcji w komorach parowo-formalinowych lub autoklawach. Szczepionki wprawdzie istnieją (są na wyposażeniu wojskowej służby zdrowia niektórych państw), lecz w Polsce są nieosiągalne. Natychmiast po potwierdzeniu narażenia na wąglik powinno się podjąć antybiotykoterapię profilaktyczną. Stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania (ciprofloksacyna, doksycyklina i inne).
  W Polsce, która jest członkiem NATO, istnieje teoretyczne zagrożenie atakiem bioterrorystycznym, chociaż jest ono niewspółmiernie mniejsze niż w samych Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej.

  Doskonalenie metod szybkiego reagowania może uratować wiele istnień ludzkich.

  biohazard bagWszelkie sygnały dotyczące dziwnych przesyłek lub też nagłe wystąpienie zachorowań na jakimś obszarze muszą być traktowane z największą powagą, ale też i dużą rozwagą, aby nie wywoływać nadmiernej paniki wśród ludności.
  Bez wątpienia najbardziej narażone na atak są ważne urzędy i instytucje państwowe oraz niektóre placówki dyplomatyczne.

  Zakłady pracy w Polsce prawdopodobnie nie stanowią celu bioterrorystów.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

  hotfix Listopad 10, 2011 o 9:45 pm

  Liczby z góry robią wrażenie i to piorunujące.
  hotfix ostatni wpis na blogu..Monitor Acer N230HML z wbudowanym tunerem TVMy Profile

  Odpowiedz

  madzia Listopad 10, 2011 o 9:49 pm

  był już wąglik i jakoś naszego kraju to nie dotknęło, jesteśmy dla terrorystów nieznaczącym celem, bo nasz kraj nie ma dużej siły przebicia na arenie międzynarodowej
  madzia ostatni wpis na blogu..SAS: Zombie Assault 3My Profile

  Odpowiedz

  Sławek Listopad 12, 2011 o 3:40 pm

  Bardzo ciekawy ten artykuł. Mnóstwo ciekawych informacji.
  Pozdrawiam
  Sławek ostatni wpis na blogu..Jak kontrolować swoje emocjeMy Profile

  Odpowiedz

  Rafał Listopad 25, 2011 o 3:46 pm

  Broń biologiczna jest tania i zarazem okrutna, dlatego mam nadzieję, że nigdy nie będzie stosowana. Dodatkowym minusem jest fakt, że nie da się kontrolować skali jej oddziaływania.
  Rafał ostatni wpis na blogu..Deratyzacja ZłotówMy Profile

  Odpowiedz

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory