• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Mental Doctor Ven. Tenzin Jangchub | Apetyt na życie

  Mental Doctor Ven. Tenzin Jangchub

  Tybetańska Medycyna Ziołolecznicza

  widziana przez pryzmat doświadczeń Dr Ven. Tenzin Jangchub`a

  TYBET_zdjęcie IryDr Ven. Tenzin Jangchub urodził się w 1957 r. w Tybecie, w Himalajach. Po zajęciu Tybetu przez Chińczyków w 1959 r. jego rodzina wyemigrowała wraz z Jego Świątobliwością Dalajlamą do Dharamsali w północnych Indiach, gdzie wstąpił do klasztoru buddyjskiego i ukończył siedmioletnie studia lekarskie w Tybetańskim Instytucie Medycyny i Astrologii. Praktykował u dr Yeshi Dhondena, osobistego lekarza Dalajlamy.

  DR VTJ

  Praktykował w Azji, Ameryce Południowej i Europie.
  Dr Ven. Tenzin Jangchub to także aktor „naturszczyk” w głośnym filmie „Siedem lat w Tybecie”.

  Ochroniarz Jego Świątobliwości

  „Naród bez ziemi musi zadbać o bardzo dobre wykształcenie” – powtarzał często Dalajlama. Pierwsze stopnie edukacji Tenzin Jangchub pokonywał w szkole pierwszej pomocy SOS w Dha-ramsali. Następnie ćwiczył się w technikach walk wschodnich, w skokach spadochronowych i wspinaczce górskiej. Osiągnąwszy stopień komandosa, został wybrany spośród tysięcy rówieśników do ochrony osobistej Dalajlamy. Codzienne obcowanie z Jego Świątobliwością pogłębiło religijność Tenzina:
  Sera Monastry in Lhasa, Tibet„Praktykowałem specjalne modlitwy dla ochroniarzy. Zacząłem też studiować język tybetański i filozofię buddyjską. Ta edukacja odmieniła moje życie. Dalajlama powtarzał często, że nie należy stosować przemocy i czynić zła, ale pracować dla innych”.
  Po zakończeniu służby ochroniarskiej Tenzin postanowił poświęcić się medycynie. Dalajlama zaakceptował jego wybór, ostrzegając jednocześnie, że studia medyczne są niezwykle ciężkie.

  • Czego się uczą tybetańscy medycy ?

  Tenzin doskonale poradził sobie z egzaminami i dobrze zniósł lata studiów, podczas których nauka zajmowała mu 10 godzin dziennie. Każdej wiosny wraz z grupą studentów wyjeżdżał w Himaleje, aby zgłębiać tajniki 3000 ziół j minerałów, na których bazuje medycyna tybetańska.
  Chinese traditional medicine ancient bookStudia obejmowały również stare księgi Gyuzhi, historię medycyny, filozofię, anatomię, diagnozowanie z pulsu, moczu, oka i zapachu oraz akupunkturę, akupresurę i wiele innych technik. Na piątym roku studenci wzbogacali swoją i tak ogromną już wiedzę o… astrologię.
  „Często, kiedy leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, analiza astrologiczna układu planet pomaga w odczytaniu stanu psychicznego i przyczyny choroby pacjenta” – wyjaśnia dr Tenzin.

  • Jedzmy, co rośnie wokół nas

  Medycyna tybetańska opiera się na zasadzie równowagi. Czynniki takie jak: dieta, styl życia, warunki pogodowe, stan ducha i umysłu mogą mieć dobroczynny lub zakłócający wpływ na zdrowie.
  „Tybetański system medyczny – tłumaczy lama – jest niezwykle skuteczny w leczeniu takich chorób, jak:

  • żółtaczka, nawet typu B i C,
  • wrzody,
  • paraliż,
  • astma,
  • epilepsja,
  • kamienie żółciowe i wątrobowe,
  • guzy,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • bóle pleców,
  • artretyzm,
  • choroby skórne i alergia,
  • choroby kobiece
  • choroby serca,
  • zaburzenia o podłożu nerwicowym,
  • niektóre odmiany raka i wiele innych.”

  dyplom DR VTJDotychczas Instytut wypuścił w świat około stu lekarzy. W Europie pracuje ich kilkunastu. Mają oni za zadanie włączyć do stosowanych technik i leków wschodnich elementy duchowości i medycyny kraju, w którym przyszło im pracować. Dr Tenzin dużo czasu poświęca studiowaniu polskich ziół. Zaleca swoim pacjentom jedzenie miejscowych produktów oraz korzystanie z przypraw i ziół, które wyrosły w naszym otoczeniu. Ważny jest również nasz stosunek do przyjmowanego pokarmu i jego wartość energetyczna.

  Dr Ven. Tenzin Jangchub tak mówi o swojej misji:
  DR VTJ _Medycyna Tybetańska to unikalne połączenie prostego systemu diagnozy , leczenia i prewencji z filozofią buddyjską – ukierunkowaną na osiągniecie optymalnej dla każdego z nas równowagi ciała , umysłu i ducha .

  Zdrowie i szczęście są prawem każdej żyjącej istoty. Kierując się tym przesłaniem, Jego Świątobliwość 14 Dalaj Lama zainicjował, w 1960 roku, powstanie Tybetańskiego Instytutu Medyczno-Astrologicznego , na emigracji w północnych Indiach. Instytut podtrzymuje i promuje w świecie starożytny tybetański system uzdrawiania, sięgający swoją historią czasów życia Buddy Sakjamuni ( ok. 500 lat pne. ) J.Św. Dalaj Lama zawsze wspierał rozwój i praktykę medycyny tybetańskiej, jako tradycyjnej mądrości, wiedzy i doświadczenia, przekazywanych od pokoleń wśród mieszkańców Tybetu. Wiedza ta okazała się być przydatna i pożyteczna dla pacjentów na całym świecie. W samych Indiach działa dzisiaj kilkadziesiąt klinik reprezentujących tę tradycję medyczną, otwartych dla wszystkich: tybetańczyków , hindusów i gości z całego świata, bez względu na rasę, kastę czy religię.
  Dzięki błogosławieństwu J.Św. Dalaj Lamy mogłem ukończyć pełen kurs studiów medycyny tybetańskiej w Instytucie i mogłem otrzymać tytuł Menpa Kachupa (tłum. doktora tybetańskiej wiedzy medycznej). Nastąpiło to 18 stycznia 1993 roku, po czym zostałem zarejestrowany jako praktykujący doktor w Departamencie Zdrowia Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.
  Chinese Herbal MedicineJeśli chodzi o moje doświadczenie i praktykę kliniczną, miałem niezwykłe szczęście pracować pod kierownictwem Dr Yeshi Dhonden’a, w Jego klinice, w Dharamsali. Dr Dhonden, począwszy od 1960 r. przez 20 lat był osobistym lekarzem J.Św. Dalaj Lamy. Jest znany w świecie jako mistrz ziołolecznictwa; jego książka „Health through balance” ( w Polsce wydana w 1994 r. ) została przetłumaczona na wiele języków, na kilku kontynentach.
  Dr Dhonden wielokrotnie zapraszany był na kongresy i sympozja naukowe organizowane przez renomowane uniwersytety i instytuty medyczne. To właśnie pod Jego kierownictwem nabyłem doświadczenia i odwagi aby zmierzyć się z groźnymi chorobami chronicznymi i cywilizacyjnymi trapiącymi współczesnego człowieka.
  Mocno wierzę , że tybetański system medyczny jest jednym z najlepiej zachowanych i działających starożytnych przekazów mądrości i doświadczenia. Jest on niezwykle skuteczny w leczeniu wielu schorzeń, a szczególnie żółtaczki, wrzodów, paraliżu, astmy, epilepsji, kamieni wątrobowych i żółciowych, guzów , cukrzycy, nadciśnienia, bólów pleców, artretyzmu, zaburzeń trawiennych, chorób skórnych, chorób kobiecych, alergii, chorób serca, niektórych odmian raka, zaburzeń o podłożu nerwowym, etc.
  Będąc w pełni wyświęconym i konsekrowanym – przez J.Św. Dalaj Lamę – mnichem buddyjskim ( tyb. gelong ), staram się na co dzień stosować Jego nauki, również w mojej praktyce lekarskiej. Mam Nadzieję, że mogę być pomocny w odzyskaniu i zachowaniu zdrowia wielu istot ludzkich.”

  Dr Ven. Tenzin Jangchub przyjechał do Polski ponad dziesięć lat temu prosto z Tybetu pod wpływem uznania dla Jana Pawła II, który cieszył się wielkim szacunkiem Dalajlamy. Jako jeden z jego osobistych ochroniarzy osobiście poznał papieża. Ponieważ Tenzin Jangchub jest dyplomowanym lekarzem medycyny tybetańskiej, o podjęcie praktyki lekarskiej w Polsce prosił go sam Dalajlama – jako wyraz poważania dla Polaków.

  DR VTJ przy biurkuDr Ven. Tenzin Jangchub uzyskał w Polsce prawo stałego pobytu i oficjalnie zarejestrował praktykę lekarską. Możemy go spotkać – zawsze ubranego w tradycyjny buddyjski strój – gdy przyjmuje pacjentów w Warszawie oraz w Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Gdańsku, Radomiu, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi.

  ołtarzyk w gabinecie Doktora TJKiedy odwiedzimy dr. Tenzina może nas zaskoczyć wystrój jego gabinetu . Centralną część zajmuje ołtarz pełen tajemniczych przedmiotów. Nie zdziwią nas, oczywiście, posążki Buddy w kwiatach ani portrety Dalajlamy, ale liczne miseczki wypełnione płynami, pudełko słodyczy, puszka herbaty, butelka porto i oscypek wymagają wyjaśnienia: „w ten sposób energetyzuję pożywienie i wodę” – wyjaśnia dr Tenzin.

  Skąd pomysł na życie i pracę w Polsce ?
  DR VTJ i budda„Jestem mnichem buddyjskim, nie należę do żadnej grupy i dlatego dobrze się czuję w każdym miejscu na świecie. Ponadto w biograficznym filmie Dalajlama wskazuje na mapie Amerykę, Chiny, Polskę i Tybet. Ja znajduję w tym zatrzymaniu się przy Waszym kraju coś głębszego i jestem pewien, że zdarzą się tu dobre rzeczy. Dostałem błogosławieństwo Dalajlamy na pracę w Polsce. Bardzo lubię ten kraj. Jest tu teraz spokój, cisza, nie ma kataklizmów ani wojen. Zostanę tak długo, jak długo będę miał pozwolenie na pracę i będę przydatny.”

  Co Doktor sądzi o zdrowiu Polaków, jakie są nasze słabe strony ?

  „W Polsce pokarmy trzeba zmieniać sezonowo. Zimą należy jadać potrawy rozgrzewające, a latem zimne i chłodne. Wszystko, co sprzyja równowadze w organizmie, jest dla niego korzystne. Polacy powinni jeść więcej rodzimych owoców i warzyw. Generalnie waszą słabą stroną jest układ trawienny i tarczyca.”

  RECEPTA Dr Ven. Tenzin Jangchub`a na ZDROWE ŻYCIE:

  • Równowaga
  • Dużo snu
  • Pozytywne podejście do życia i dobre odżywianie
   - to Jego rada -

  PORADY DOKTORA – zobacz film !

  A sposób na zdrowe odżywianie ?

  „Jeżeli żołądek podzielimy na 4 części, dwie powinno zapełnić jedzenie, jedną picie, zaś jedna ma pozostać pusta – nawet po obiedzie” – tłumaczy dr Tenzin.
  >>> Skąd tyle nowotworów ?
  Mają one źródło w naszych emocjach i w złym sposobie odżywiania. Jemy zbyt dużo mięsa i ciężkich potraw, także tych chemicznie zmodyfikowanych (tzw. fast food`y). Do tego dodać należy kawę, mocny alkohol itp.

  Dwieście lat temu ludzkość cierpiała na niedobór żywności. Dziś jest jej w nadmiarze. Do tego nadmiaru nie dostosował się jeszcze nasz organizm. Powstaje problem: co wybrać, aby zdrowo żyć i cieszyć się zdrowiem?
  Ważne jest rozróżnienie między ciężkimi i lekkimi potrawami:

  • Do ciężkich zaliczamy potrawy tłuste, smażone, a także chłodzone, podawane z lodówki oraz surowe: warzywa, mięso, zboża. Do tej grupy należą także ciężkie ciasta, sałatki z majonezem, kawa i mocne alkohole. Do ich przetrawienia organizm zużywa dużo energii i czasu.
  • Potrawy lekkie to gotowane (także na parze), duszone (mięso, warzywa, zboże) oraz ryż, ziemniaki, sałatki z gotowanych warzyw, soki domowej roboty, nabiał. Lekkie jedzenie jest łatwo przyswajalne przez organizm i szybko daje energię, nie obciążając zbyt przewodu pokarmowego.

  Ciężkie potrawy powinny zaspokajać tylko połowę naszego apetytu, lekkie – 75 procent. W żadnym wypadku nie należy najadać się „do pełna”. Gdy mamy obciążony żołądek, organizm produkuje zbyt dużo śluzu. System trawienny słabnie, zablokowane zostają kanały energetyczne, którymi energia dostaje się do mózgu, układu krwionośnego i mięśni.
  Jedząc zbyt wiele (nawet świeżych i zdrowych potraw) możemy doprowadzić do zatrucia organizmu.

  • Najważniejsze jest śniadanie: zjedzone bez pośpiechu, pożywne.
   obfite śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dla zdrowego stylu życiaTo ono dostarcza energii na cały dzień. Nierzadko wybiegamy do pracy po przełknięciu filiżanki kawy i zjedzeniu rogalika. Nie należy dziwić się, że jesteśmy bardziej podenerwowani i podatni na agresję. Może to prowadzić do nowotworów żołądka. Proces ten jest prawie niedostrzegalny, bo trwa długo: 10 – 30 lat !
  • Nie zapominajmy o drugim śniadaniu, bo po jego zjedzeniu mamy energię do dalszej pracy
  • Bardzo ważny jest obiad: gotowany, pożywny.
  • Kolacja powinna być lekka - zjedzmy ją najpóźniej dwie godziny przed snem. Możemy zapełnić, co najwyżej jedną trzecią pojemności żołądka. Obciążając go na noc, będziemy mieli problemy z oddychaniem, krążeniem i snem.

   

  lama malujący Tang-ga, traditional Tibetan style picture

   

  [ Niniejszy wpis powstał za zgodą Dr Ven. Tenzin Jangchub`a, autor tej strony korzystał z pomocy medycznej Doktora ]

  Apetyt na życie – Medycyna Chińska

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory