• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia ? | Apetyt na życie

  Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia ?

  by Kate

  w Dieta,Medycyna,Odchudzanie

  Diecie Dukana poświęciliśmy na blogu sporo uwagi, przedstawiając ją szeroko w postach:
  - Dieta białkowa Dukana
  - Dieta Dukana – zasady, oraz:
  - Najskuteczniejsza dieta

  w pułapce białkaAktualnie dieta Dukana robi w Polsce furorę, lecz lekarze i dietetycy alarmują: Sposób odżywiania, w którym podstawowym źródłem energii ma być białko, może okazać się zgubny w skutkach! Przede wszystkim powoduje przejście naszego organizmu w stan przewlekłej ketozy, czyli procesu, w którym dochodzi do spalania tłuszczów przy znacznym niedoborze glukozy we krwi. Przewlekła ketoza to zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu i zakwaszanie go. Długotrwała kwasica ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i może prowadzić przede wszystkim do odwodnienia, osłabienia i senności, nudności i wymiotów, bólów brzucha i w klatce piersiowej, a także do zaburzeń elektrolitowych (hipokaliemia, hiponatremia, hipofosfatemia). W niektórych przypadkach może dochodzić do odkładania się metabolitów tego składnika w nerkach, co z kolei znacznie zwiększa ryzyko częściowej lub całkowitej niewydolności tego narządu.

  Dlaczego dieta białkowa Dukana jest skuteczna?

  zgrabna sylwetka po diecie proteinowej DukanaGłównie ma to związek z „odtłuszczającym” aspektem białka. Jeśli w diecie jest zdecydowanie więcej białka niż reszty składników odżywczych, może ono mieć działanie odchudzające. Jednak musimy pamiętać, że dieta proteinowa działa na nasz organizm bardzo podobnie jak głodówka: ustrój człowieka w sytuacjach skrajnych będzie przede wszystkim oszczędzać składnik naszej diety, jakim jest białko. Wiąże się to z tym, iż z rozpadu tego składnika organizm otrzymuje aminokwasy, które są niezbędne do życia (składnik budulcowy wszystkich najważniejszych organów: wątroby, serca, nerek, itd.), w przeciwieństwie do nadmiaru tłuszczu. Dlatego w momencie braku energii nasz organizm, mimo wszystko nie chcąc stracić ważnych składników – aminokwasów, daje „rozkaz” hormonalny do spalania zapasów tłuszczów celem pozyskania brakującej energii. Reasumując, dieta Dukana w swoim założeniu „oszukuje” ustrój człowieka.

  W jaki sposób dieta białkowa Dukana może wpłynąć na nasze zdrowie?

  Jak podano na wstępie, dieta Dukana przede wszystkim powoduje przejście naszego organizmu w stan przewlekłej ketozy, prowadzącej do uszkodzenia nerek. Musimy również pamiętać, iż zbyt duża ilość białka w diecie to także zagrożenie dla innego bardzo ważnego narządu, jakim jest wątroba. To ona bierze udział w przemianach wszystkich białek, jakie trafiają do naszego organizmu. Dlatego nagłe zwiększenie podaży tego składnika w diecie może przeciążyć ten narząd i doprowadzić do jego niewydolności. Dieta dr. Dukana jest również bardzo niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Duże ilości białka podwyższają ciśnienie krwi i mogą być w skrajnych przypadkach przyczyną udarów lub zawałów serca.

  sDługotrwałe wykluczenie z diety owoców i warzyw oraz produktów zbożowych i tłuszczów najpewniej doprowadzą nasz organizm do bardzo niebezpiecznych niedoborów witamin i składników mineralnych (wit.C; tych z grupy B, kwasu foliowego, fosforu, wapnia i magnezu oraz potasu). U mężczyzn stosowanie diety Dukana może wpłynąć na obniżenie libido ze względu na zdecydowane obniżenie dostarczanej energii wraz z pożywieniem.

  Musimy zwracać szczególną uwagę na wszystkie diety, które mają prowadzić do szybkiej utraty kilogramów, a dodatkowo eliminują z pożywienia jeden lub dwa główne składniki odżywcze (białka, tłuszcze lub węglowodany). Prawidłowo skomponowana dieta redukcyjna ogranicza spożywanie energii, ale w swym składzie zawiera wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

  Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcę zaryzykować utratę lub pogorszenie się mojego zdrowia dla diety, która przez większość specjalistów i wybitnych naukowców jest zdecydowanie odradzana, a przez niektórych z nich wręcz odrzucana ?

   

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

  Krystian Piątek Październik 23, 2011 o 1:03 pm

  Mam znajomą która w restrykcyjny sposób zastosowała tą dietę. Efekty ? Oszałamiające. Dodam, że to także kwestia silnej woli. Puki co bez efektu jojo

  Odpowiedz

  jojo Listopad 4, 2011 o 9:16 pm

  Kult pięknego ciała często zaślepia ryzyko jakie niesie dieta, każdy musi być szczupły, wysportowany i uśmiechnięty. Uważam że warto badać się podczas diety jeżeli nasz organizm radzi sobie z nadmiarem białka to można stosować daną dietę pod nadzorem dietetyka. Na własną rękę lepiej zastosować inną.
  jojo ostatni wpis na blogu..Table Tennis MarioMy Profile

  Odpowiedz

  Marcin Listopad 23, 2011 o 1:13 pm

  Ja bym proponował w diecie łączyć białko z tłuszczami, ale tymi zdrowymi nienasyconymi.

  Odpowiedz

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory