• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Czy Twoja skóra jest sucha ? | Apetyt na życie

  Czy Twoja skóra także jest sucha ?

  by Kate

  w Medycyna,Wellness

  Niekwestionowane jest znaczenie SKÓRY jako łącznika, a jednocześnie bariery między środowiskiem zewnętrznym a organizmem człowieka. Zdrowa skóra zabezpiecza przed utratą ważnych i niezbędnych substancji oraz zapobiega przedostawaniu się do wnętrza związków szkodliwych jak: toksyny, alergeny, bakterie, grzyby czy nadmierne ilości promieniowania UV.  Skóra ma wpływ na utrzymanie homeostazy narządów wewnętrznych, bierze udział w procesach metabolicznych, wydzielniczych, immunologicznych, termoregulacyjnych, oddychaniu i gospodarce wodno-elektrolitowej. Spełnia wszystkie wymienione funkcje, jeżeli nic nie zaburza jej budowy, jest prawidłowo odżywiona i uwodniona.
  skóra człowieka w przekroju

  Wygląd i kondycja ok. dwóch metrów kwadratowych Twojego narządu zewnętrznego – skóry, zdradza wiek metrykalny, ale niekiedy skutecznie go maskuje. Nie dziwi więc ogromne zainteresowanie i szeroki zakres badań nad metodami skutecznego zapobiegania oznakom starzenia, oraz coraz to nowe metody pielęgnacji tego bardzo ważnego narządu.
  Przeczytaj post:  „Jak specjalne zabiegi wymodelują Twoje ciało”
  Na stan Twojej skóry wpływa także stan Twoich jelit – o czym piszemy TUTAJ

  Kłopotliwy problem Suchej Skóry – dotyczący około 20% populacji kaukaskiej - tylko w części przypadków związany jest ze schorzeniami dermatologicznymi (m.in. łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, rybią łuską, kontaktowym zapaleniem skóry).
  dziewczyna z suchą skórą
  Pojawia się on również w przebiegu chorób:

  • endokrynologicznych (m. in. niedoczynności tarczycy)
  • cukrzycy
  • chorobach wątroby, nerek
  • w zaburzeniach neurologicznych
  • jako efekt uboczny działania niektórych leków (m.in. retinoidów, doustnych środków antykoncepcyjnych)
  • w niedoborach niezbędnych składników żywieniowych (witamin, minerałów, białek, NNKT)
  • z  powodu spożywania nadmiernych ilości substancji szkodliwych (alkohol, nikotyna, kofeina)

  Sucha Skóra jest również stanem nierozerwalnie związanym z fizjologicznymi procesami  jej starzenia.

  Temat Suchej Skóry to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu, ale cały szereg problemów wpływających na pogorszenie komfortu i jakości życia.
  obraz suchej skóryPrzewlekle utrzymująca się suchość i utrata elastyczności skóry powodują świąd, uczucie ściągania i pieczenia. Skóra staje się szorstka, łuszcząca, cienka, matowa, pęka, pojawiają się zmarszczki, wzrasta jej przepuszczalność, łatwo ulega podrażnieniom.

  Sucha skóra jest bardziej podatna na działanie czynników:

  • fizycznych (temperatura, wiatr, klimatyzacja, promieniowanie UV, mikrourazy)
  • chemicznych (woda, detergenty, oleje, smary, paliwa)
  • biologicznych (drobnoustroje). Jest wręcz nadwrażliwa.

  Rola skóry – jako prawidłowo działającej fizjologicznej bariery – jest zależna między innymi od:
  1. Prawidłowo przebiegających procesów różnicowania się naskórka, podczas którego keratynocyty ulegają przemianie z żywych komórek warstwy podstawnej, do martwych złuszczających się w warstwie rogowej.
  2. Utrzymania odpowiedniego stopnia nawilżenia.
  3. Stanu płaszcza hydrolipidowego na jej powierzchni.

  dbam o suchą skóręW warunkach fizjologicznych około 20% wody obecnej w ustroju związane jest w skórze, w tym ok. 50% w skórze właściwej. Nawilżenie skóry zależy nie tylko od ilości wody dostarczanej z wewnątrz i zewnątrz organizmu, ale także od zdolności jej zatrzymywania.

  Skóra zbudowana jest z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka.

  • Tkankę podskórną budują włókna tkanki łącznej i komórki tłuszczowe, między którymi znajdują się liczne naczynia krwionośne, elementy wydzielnicze gruczołów potowych oraz włókna nerwowe. Warstwa ta odpowiada za wytrzymałość mechaniczną skóry, chroni głębiej położone narządy, uczestniczy w procesach termoregulacji.
  • Skóra właściwa składa się z włókien kolagenu i elastyny. Znajdują się w niej makrofagi, komórki tuczne, limfocyty (odpowiedzialne za usuwanie z organizmu szkodliwych substancji), zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe.
  • Naskórek to najbardziej powierzchowna struktura - zbudowany jest z komórek zwanych keratynocytami, ułożonych w cztery zróżnicowane pod względem budowy i funkcji warstwy (od najgłębszej warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej do rogowej). Pomiędzy komórkami warstwy podstawnej, rozmieszczone są melanocyty wytwarzające barwnik melaninę. W trakcie przemian i migracji komórek od warstwy podstawnej do rogowej dochodzi w keratynocytach do wielu skomplikowanych procesów biochemicznych, czego efektem końcowym jest przekształcenie keratynocytów w korneocyty i całkowite zrogowacenie komórek.

  W ramach skóry funkcjonuje złożony mechanizm – nazywany Barierą Naskórkową:
  - zatrzymywanie wody w organizmie (pierwsze zadanie tej bariery) jest możliwe poprzez zmniejszenie ucieczki wody, oraz zwiększenie wiązania jej przez korneocyty,
  - nieprzepuszczanie substancji
  drażniących, alergicznych, czy też toksycznych do wnętrza organizmu (drugie zadanie bariery) wynika z utrzymywania prawidłowej szczelności naskórka.

  • We wspomaganiu bariery naskórkowej uczestniczy specjalne spoiwo międzykomórkowe zwane cementem międzykomórkowym, zbudowane z naprzemiennych warstw lipidów i wody nasyconej różnymi związkami chemicznymi. Lipidy wchodzące w skład cementu to głównie ceramidy (40%) , sterole (25%), wolne kwasy tłuszczowe (18%) oraz węglowodory (11%). Cement międzykomórkowy posiada zwartą budowę, jest nieprzepuszczalny dla większości związków chemicznych, zapobiega migracji wody ze skóry właściwej do powierzchni naskórka.
  • Kolejnym elementem wspierającym skuteczność bariery naskórkowej jest Naturalny Czynnik Nawilżający NMF (Natural moisturizing factor) – silnie higroskopijna mieszanina aminokwasów i rozmaitych soli znajdująca się wewnątrz korneocytów, powstająca z białka zwanego filagryną.
  • Płaszcz wodno-lipidowy pokrywający skórę i  jego główny składnik  sebum to kolejne wsparcie dla bariery naskórkowej przed ucieczką wody oraz zabezpieczenie przed  substancjami drażniącymi i mikrourazami. Sebum będące wydzieliną gruczołów łojowych, podlega regulacji hormonalnej, zależne jest od płci i wieku oraz od lokalizacji na ciele.  Zawiera w swoim składzie przede wszystkim wolne kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy i oleinowy), woski, cholesterol i jego estry oraz skwalen o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Uzupełnieniem dla sebum jest pot wraz ze składnikami mineralnymi wykazującymi zdolności higroskopijne oraz lipidy wierzchniej warstwy naskórka.
  • We wspomaganiu bariery naskórkowej skóry uczestniczy również kwaśny odczyn górnych warstw naskórka o pH 5,5. W kwaśnym środowisku dochodzi do zahamowania namnażania się drobnoustrojów, dla których płaszcz wodno-lipidowy mógłby się stać doskonałą pożywką do rozwoju.

  Związkami niezwykle istotnymi dla prawidłowej budowy, a zarazem funkcji bariery naskórkowej są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT): omega-3 oraz omega-6.
  Wyniki badań wskazują, że przez ostatnie 150 lat podaż kwasów omega-6 wzrastała, podczas gdy podaż kwasów omega-3 zmniejszyła się, a równolegle doszło do wzrostu częstości występowania choroby niedokrwiennej serca. Stąd wywodzi się pojęcie „idealnego” stosunku podaży kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 w pożywieniu. Ponieważ nie udało się naukowcom określić właściwej proporcji, więc ostatecznie przyjęto, że najważniejsza jest łączna podaż tych kwasów dla organizmu – z naciskiem na omega-3.

  Kwasy te nie mogą być niestety syntetyzowane w organizmie człowieka, a są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu życiowych procesów. Dlatego powinniśmy wspomóc naszą barierę naskórkową Suplementem Diety – przy czym istotne jest aby zachowane były odpowiednie proporcje między kwasami rodziny omega-3 i omega-6 oraz ich pochodnymi. Najważniejsze  i absolutnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to  kwas linolowy (LA) oraz alfa-linolenowy (ALA):

  • Kwas linolowy jest najważniejszym związkiem wśród rodziny omega-6 i stanowi źródło dla innych kwasów z tej grupy. LA występuje w olejach roślinnych np. słonecznikowym, sojowym, krotoszowym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, kukurydzianym, sezamowym, arachidowym.
  • Kwas alfa-linolenowy będący materiałem wyjściowym dla kwasów rodziny omega-3, odnajdziemy w niewielkich ilościach w nasionach lnu, soi, rzepaku, orzechach włoskich i kiełkach pszenicy oraz w glonach i fitoplanktonie morskim.

  NNKT są np. materiałem budulcowym do syntezy poszczególnych składowych cementu międzykomórkowego. Niedobór kwasu LA powoduje zaburzenie całego procesu keratynizacji keratynocytów. Korzystnym działaniem kwasu LA na poziomie skóry jest absorpcja promieniowania UV co powoduje, że dodatkowo pełni on funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Kwas linolowy bierze również udział w syntezie sebum. Niedobór w okresie dojrzewania powoduje że, sebum staje się mniej płynne co prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i w konsekwencji do powstania zaskórników. Towarzyszy temu również zmiana pH skóry, która może przyczyniać się do rozwoju bakterii oraz grzybów obecnych na skórze i powodować stany zapalne zwane powszechnie trądzikiem.

  Z kosmetycznego punktu widzenia NNKT zmniejszają trans-epidermalną (przez-naskórkową) utratę wody  poprawiając nawilżenie i elastyczność skóry, regulują wzrost i złuszczania naskórka oraz łagodzą procesy zapalne zachodzące w skórze.

  Niedobór NNKT powoduje zaburzenie funkcjonowania bariery naskórkowej a tym samym może  zakłócać inne istotne funkcje skóry. Nieprawidłowa dieta bądź zaburzenia enzymatyczne na szlakach metabolicznych kwasów tłuszczowych sprawiają że, niedobory NNKT są zjawiskiem dość powszechnym. Konieczna staje się suplementacja doustna NNKT oraz miejscowe stosowanie preparatów zawierających NNKT szczególnie u osób deklarujących suchość skóry.

  Dodatkowym wsparciem dla naturalnej bariery naskórkowej mogą być kosmetyki.

  dziewczyna nakłada krem na suchą skóręZasady pielęgnacji suchej skóry obejmują prawidłowe jej oczyszczanie, jak również regularne (wielokrotne) stosowanie preparatów nawilżających, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry i uszkodzeniu jej fizjologicznej bariery ochronnej. Istotny jest dobór preparatów myjących najlepiej emulsji zawierających alkohole tłuszczowe oraz syndetów – czyli delikatnych syntetycznych detergentów z dodatkiem emolientów – tj. związków przywracających równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry, ułatwiających przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, przyspieszających regenerację naskórka, mających wartości pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry (ok. 5,5).

  Pielęgnacja suchej skóry to proces długotrwały:

  • W terapii miejscowej znajdują zastosowanie dermokosmetyki natłuszczająco – nawilżające. Są to substancje o działaniu okluzyjnym stanowiące barierę dla odparowywania wody, tworzące na powierzchni skóry cienką warstwę tzw. film (m. in. wazelina, parafina, lanolina).
  • Kolejna grupa to związki o silnych właściwościach higroskopijnych (wiążące i zatrzymujące wodę z otoczenia) umożliwiające powstanie naturalnego zapasu wody w skórze np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerol.
  • Grupa trzecia to produkty syntetyczne oraz pochodzenia roślinnego suplementujące lipidy występujące fizjologicznie w skórze. Zastosowanie znajdują ceramidy, cholesterol, woski, biooleje o wysokiej zawartości NNKT tzw. emolienty (np. olej z nasion wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, oleje z kiełków pszenicy, migdałów, kukui, awokado, orzechów makadamii, jojoby).
  • Istotna jest również regulacja nadmiernego przylegania korneocytów, prowadząca do niedostatecznego złuszczania warstwy rogowej. Korzystne działanie w tym zakresie wykazuje kwas laktobionowy.

  nakładanie kosmetyku na rękęWiększość preparatów do pielęgnacji skóry zawiera kilka składników wykazujących różny mechanizm działania – co w rezultacie daje lepszy efekt terapeutyczny. Duża różnorodność preparatów do leczenia i pielęgnacji suchej skóry potwierdza jak duża jest skala problemu i jak istotny jest indywidualny dobór właściwego produktu.

  rana na skórze dłoniW przypadkach trudno gojących się urazów skóry – przyczyną mogą być niedobory w Twoim organizmie pierwiastka śladowego  -  CYNKUktóry znacząco przyczynia się do gojenia jej uszkodzeń.
  Jego niedobory mogą wpływać także na zmiany patologiczne Twojej skóry.

  Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie ciągła edukacja w zakresie odpowiedniego stylu życia wpływającego korzystnie na stan skóry.

  Poznaj  w pełni ekologiczne metody dbania o skórę, o których wiedzą tylko w SPA

   

   

   


  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

  Henryk Wrzesień 20, 2012 o 9:46 pm

  Bogaty artykuł, ale jednego zabrakło. Przy przewlekłej suchości skóry przełom terapeutyczny przynosi zmiana sposobu higieny z tradycyjnej na naturalną higienę mikrobąbelkową bez użycia wysuszających preparatów myjących. Takie małe bąbelki pękając precyzyjnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie nie wysuszają skóry jak chemiczne środki myjące. Brzmi to niewiarygodnie, ale potwierdziłem ich skuteczność na sobie i wielu bliskich mi osobach, dlatego szczerze polecam.

  Odpowiedz

  Natura dla Piękna Kwiecień 23, 2014 o 3:00 pm

  Wielu z Nas boryka się z problemami suchej skóry, dlatego też należy pamiętać jak ważna jest jej pielęgnacja. Gorąco polecam, masła roślinne oparte na bazie naturalnych składników

  Odpowiedz

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory