• nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • Nie lekceważ bólu głowy ! | Apetyt na życie

  Nie lekceważ bólu głowy !

  by Dariusz

  w Medycyna,Wellness

  doctor and patient on white background. Isolated 3D imageBól głowy dokucza okresowo większości ludzi i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak utrudnia Ci normalne funkcjonowanie i często powraca, warto ustalić jego przyczynę. Na temat bólu głowy pisaliśmy już wcześniej: „Samoistne bóle głowy”, lecz ponieważ temat ten często powraca w korespondencji naszych czytelników, przedstawiamy spojrzenie na ten problem przez pryzmat lokalizacji bólu.

  Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog. Zdarza się jednak, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

  • Ból ostry, pulsujący, zwykle obejmujący połowę głowy

  dziewczyna z migrenowym bólem głowyTo może być migrena. U niektórych chorych ból promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca. Charakterystycznym objawem migreny (ale niekoniecznym do jej rozpoznania) jest tzw. aura, polegająca na tym, że przed ostrym, trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami występują „mroczki”, czasem błyski a obraz bywa rozmazany.
  Ból migrenowy trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się „rozwinąć” i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Leki bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze Ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one zapobiegać atakom.

  • Dokuczliwy ból potylicy, zwykle występujący nad ranem

  Często oznacza problemy z ciśnieniem tętniczym. Chociaż nadciśnienie w ogóle nie musi dawać żadnych objawów (stąd zalecenie lekarzy, by kontrolować je kilkakrotnie w roku), czasem sygnalizuje je właśnie ból głowy, któremu towarzyszy „dzwonienie” lub szum w uszach lub nienaturalne, ogólne pobudzenie.
  Jeśli podejrzewasz, że masz problemy z nadciśnieniem, koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. To schorzenie jest niebezpieczne dla życia, a niejednokrotnie można łatwo się go pozbyć, np. zmieniając dietę, zrzucając nadwagę czy rezygnując z palenia papierosów. Gdy zmiana trybu życia nie pomaga, konieczne bywa leczenie farmakologiczne. Terapię uporczywego nadciśnienia powinien prowadzić lekarz w tym się specjalizujący – czyli hipertensjolog. Niestety, chociaż mamy „epidemię” nadciśnienia, tych specjalistów wciąż brakuje.

  ilustracja samoistnego bólu głowyJeśli bólowi towarzyszy łzawienie, katar i pobudzenie, a dolegliwości są silne, dosłownie „palące” i szybko mijają (często po kilku minutach, nie później jak po dwóch godzinach), ale wracają nawet parę razy dziennie, mogą oznaczać klasterowy ból głowy. Ten ból dotyka przede wszystkim mężczyzn, chociaż zdarza się także paniom. Bóle typu klasterowego, jak wszystkie bóle trójdzielno-autonomiczne, są jednostronne – występują zawsze po tej samej stronie, w okolicy czołowo – skroniowej lub oczodołowej, a poziom bólu w skali 1-10 oceniany jest na 10, podczas gdy migrenowy na 5-7. Podejrzewa się, że przyczyną bólu klasterowego jest nagłe uwolnienie hormonu histaminy z komórek objętych dolegliwościami. W leczeniu często wykorzystuje się leki przeciwmigrenowe, terapię tlenową, preparaty przeciwhistaminowe, a nawet krople do oczu używane w leczeniu jaskry. Wybór metody leczenia trzeba pozostawić neurologowi.

  • Ból pulsujący, obejmujący okolicę nosa, policzków i środek czoła

  Przyczyną może być zapalenie zatok, ostre lub przewlekłe. Towarzyszą mu zaburzenia węchu, trudności w oddychaniu. Ból niejednokrotnie nasila się przy pochylaniu głowy, nos bywa zatkany, jeśli pojawia się katar, jest gęsty, ropny.
  Leczeniem zatok przede wszystkim zajmuje się specjalista laryngolog, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

  • Tępy ból, atakujący tył głowy aż po barki

  Upewnij się czy Twój ból nie pochodzi od kręgosłupa. Nawet wtedy, gdy bólowi głowy towarzyszą jej zawroty, nudności, nadmierna potliwość, a nawet kołatanie serca czy szum w uszach. Ból generowany przez kręgosłup może utrzymywać się tygodniami, nasilać się gdy długo siedzisz, lub śpisz w niewygodnej pozycji. Jest wiele skutecznych sposobów, by zadbać o swój kręgosłup !
  Jeśli jednak problem staje się przewlekły – uporczywy, trzeba skonsultować się z lekarzem ortopedą. Kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że zaniedbane problemy z kręgosłupem trudno się leczą i wyraźnie obniżają jakość życia.

  • Uporczywy ból od czoła, poprzez skronie, po tył głowy

  napięciowy ból głowyBól napięciowy najczęściej jest charakteryzowany przez pacjentów jako „ucisk niewidzialnej obręczy”.
  Chociaż zazwyczaj nie jest zbyt nasilony, zarazem męczy jego uporczywość i stopniowe jego zaostrzanie. Może utrzymywać się nawet przez wiele tygodni, z krótkimi przerwami. Leczenie wymaga przede wszystkim zmiany trybu życia, gdyż bóle napięciowe to skutek przemęczenia, stresu, niedoboru magnezu, ale i stałego przyjmowania pozycji wymuszającej napięcie mięśni szyi i karku (np. przy komputerze). Najlepsze skutki lecznicze bólu typu napięciowego daje leczenie niefarmakologiczne: psychoterapia, techniki relaksacyjne, oraz biofeedback.

  Pamiętaj, nie lekceważ bólu głowy !

  Nie wystarczy zapoznać się z „listą objawów” z gotowym wskazaniem, by postawić prawidłową diagnozę. Laik może łatwo pomylić ból zatok z bólem klasterowym, czy problemem z zębami, a nawet migrenę z zabójczym pęknięciem tętniaka. Powyższy artykuł należy więc traktować wyłącznie orientacyjnie i nie lekceważyć, lecz także nie demonizować bólu głowy. Podejrzewanie, że za każdym jego atakiem kryje się nowotwór mózgu, to gruba przesada !
  Głowa może boleć z powodu źle dobranych okularów, bądź nie leczonej wady wzroku – wówczas pomoże okulista. Bóle głowy mogą być skutkiem zbyt niskiego ciśnienia lub alergii – wymagających leczenia, lecz także skutkiem przebywania w zadymionym pomieszczeniu.

  Prowadź zdrowy tryb życia – bo tego nie zmieni za ciebie żaden lekarz.

  wiosenny poranek w lesieJeżeli nie chcesz przeoczyć poważnego problemu zdrowotnego lub cierpieć bez potrzeby przez uleczalne schorzenie, przestrzegaj dwóch zasad:

  • Jeśli ból dokucza Ci częściej niż innym, nie pomaga zwykła tabletka czy solidna dawka snu, albo spacer – odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli nie ustali przyczyny samodzielnie albo uzna, że wymaga ona „specjalnego” leczenia, powinien skierować Cię np. do neurologa.
  • Skontaktuj się obowiązkowo z lekarzem – i to jak najszybciej, gdy bólowi głowy towarzyszy: wysoka gorączka, zaburzenia widzenia, wymioty, wyraźne uczucie osłabienia, omdlenia, drgawki, „sztywnienie” karku, bezwład rąk i nóg. Pamiętaj, że wyjątkowo silny ból głowy, o natężeniu takim, z jakim nigdy wcześniej się nie spotkałeś, może oznaczać pęknięcie tętniaka i wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia.

   

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

  hotfix Listopad 4, 2011 o 9:08 pm

  Długookresowy ból głowy może być symptomem zmian nowotworowych.
  hotfix ostatni wpis na blogu..Transcend JetFlash 350 klasyka w przystępnej cenieMy Profile

  Odpowiedz

  Amarita Listopad 15, 2011 o 6:13 pm

  Od samego czytania już głowa boli… :/

  Odpowiedz

  Ewa VENTER, Wrocław Marzec 12, 2012 o 10:40 pm

  BÓLE GŁOWY. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

  CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
  80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

  CHLEB TYPU KR-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
  Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ.

  OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
  Każdy CHLEB-IRL tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek organizmu, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!).

  PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; *****
  Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL

  Odpowiedz

  łucja Sierpień 6, 2012 o 9:41 am

  Migrena to chyba problem większości ludzi, ale można sobie z nią poradzić, ja poradziłam. oczywiscie prowadze zdrowy tryb zycia, zdrowo sie odzywiam, aktywnie spedzam wolny czas ale oprocz tego uzywam rezonatora biofotonowego, bo nie tylko dziala przeciwbolowo ale leczy

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojtek Grudzień 31, 2012 o 9:04 pm

  Bóle głowy to temat bardzo szeroki i … groźny. Oczywiście większość z nich to bóle bez znaczenia. Przychodzą, mijają po pierwszej tabletce i tyle. Nawracające, z dodatkowymi objawami, to poważniejszy problem. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza specjalisty – zaznaczę – dobrego specjalisty. Przeciętny zrzuci wszystko na migrenę i pozbędzie się pacjenta. Konkretny wykona odpowiednie badania (rezonans, tomograf), a co najważniejsze, będzie umiał je odczytać. W każdym przypadku, który nas niepokoi nie warto rezygnować i pomimo niełatwych kontaktów ze służbą zdrowia, po prostu walczyć o siebie. Dlaczego o tym piszę? W naszej fundacji, której celem jest pomoc osobom chorym na jedną z chorób centralnego układu nerwowego takie sytuacje to norma, a głupota (inaczej nie mogę napisać), niektórych lekarzy to coś, co już nie śmieszy, a raczej przeraża.

  Odpowiedz

  zuza1892 Kwiecień 29, 2013 o 12:03 pm

  Witam! Od jakichś trzech miesięcy często boli mnie głowa. W zimę to były straszne bóle, teraz są już łagodniejsze, zazwyczaj pojawiają się one rano, zaraz po przebudzeniu. Wtedy wypijam kawę i ból staję się łagodniejszy ale nie ustępuje w pełni. Byłam już kilka razy u lekarza i słyszę, że to zatoki… Ale te bóle są tak częste i uciążliwe że zaczynam się martwić i mieć wątpliwości czy aby na pewno to tylko zatoki. W porze zimowej były to silniejsze bóle, zdarzało się tak że budziłam się w nocy i nie potrafiłam zasnąć bo aż tak bardzo bolała mnie głowa. Są one zlokalizowane z tyły głowy. Martwię się tym bardziej, że wczoraj rozmawiałam z koleżanką, której mąż również miał podobne bóle i okazało się że ma raka, na szczęście nie groźnego. Czy to na pewno zatoki, czy może to być rak? To jest taki ucisk z tyłu głowy i jak się zacznie to już dosłownie wszystkiego mi się odechciewa. Tak jakby ktoś uciskał mi głowę. :/

  Odpowiedz

  FrankaSi Listopad 28, 2015 o 9:54 pm

  Co do samej migreny to może być jej kilka rodzajów. Ja niestety cierpię na migrenę z aurą, więc kiedy pojawia się atak jestem prawie całkowicie wyłączona z życia. Niedawno zaczęłam prowadzić dzienniczek migrenowy na abcmigrena.pl, by lepiej poznać czynniki, które wywołują u mnie napad bólu. Ograniczając je mogę chociaż trochę kontrolować migrenę.

  Odpowiedz

  Gwizdkowa Listopad 29, 2015 o 1:53 pm

  Dobrze, że moje bóle głowy nie mają poważnej przyczyny. Po prostu czasem się pojawiają, szczególnie kiedy siedzę wiele godzin przed monitorem(w pracy i po pracy). Ale ratuje mnie chwila odpoczynku i pyralgina :) dzięki nim mogę szybko normalnie funkcjonować.

  Odpowiedz

  Andrzej Marzec 4, 2016 o 5:07 pm

  Rejestrujesz drobiazgowe komentarze oraz inspirujesz bliźnich. Kiedy pojawi się następny wpis?

  Odpowiedz

  Zostaw Komentarz

  CommentLuv badge

  Poprzedni Wpis:

  Następny Wpis:

 • Catalog
 • Contents
 • product
 • Product Catalog
 • Products
 • Product Directory